Ковин тражи своје место на туристичкој мапи

КОВИН: - Туристичка понуда и посета туриста утиче на живот у нашој општини, јер управо нам они показују колико имамо прелепих локација, манифестација и осталих догађаја за долазак и обилазак, те се надамо да ћемо у будућности имати и неке нове понуде - каже за „Дневник” сарадница директорке Туристичке организације општине Ковин Катарина Ђукић.
1
Фото: Туристичка организација Ковин/Пешачка зона популани Сурдук

Према њеним речима, најатрактивније локације у ковинској општини које туристи и посетиоци највише посећују јесу Макета тока Дунава, Дунавац, Специјални резерват природе „Краљевац”, Специјални резерват природе „Делиблатска пешчара”, сеоски туризам у Скореновцу, манастир Баваниште... Поменути локалитети у понуди имају и бројне активности међу којима су посматрање птица, шетње по природи, фото сафари, камповања, лов и риболов, бициклизам...

- Што се тиче дневних посета, не можемо рећи тачно колико их има, јер све зависи од времена и месеца када туристи долазе, али их је највише у јулу и августу - указује Ђукић. - Пандемија је утицала на смањење броја туриста и ноћења у нашој општини. Види се то по боравишној такси која је за 2020. годину износила 174.982 динара, што значи да је тада у општини Ковин било око 2.200 ноћења, док је за 2021. та такса износила 88.623 динара, што значи да је било око 1.140 ноћења.


Трагови векова

Почетком 19. века Ковин је место са око две хиљаде становника, православном црквом, касарном, две школе, седам гостионица са свратиштима и три млина. Изграђена је и католичка црква и дошло је до обнављања саобраћајних веза, чиме Ковин полако прераста у малу варош.

Археолошким истраживањима на простору општине пронађено је бројно оруђе и оружје од углачаног камена, керамичке посуде и други трагови старчевачке културе. При крају праисторијског доба, насељеници овог простора припадали су трачким, келтским и дачким племенима. Постоје забелешке да је ово место носило назив Контра Маргум, који је обухватао простор тврђаве која је кроз временске епохе мењала назив. Планско насељавање подручја општине Ковин углавном се везује за римско доба, а утврђење на узвишици према Дунавцу говори заправо о почетку историје Ковина. Римски јарак у гајачком атару, на потезу Гај – Делиблато, градио се у 2. веку, док су утврђење и насеље Констанција изграђени два века касније, који данас представљају симбол Ковина. Ковин се први пут помиње као средњовековно утврђење из 1073. године.


Осим занимљивих дестинација које вреди посетити, општина Ковин подржава и бројне манифестације међу којима су најпосећеније „Стари Лала” у Ковину, Дани ћирилице у Баваништу, Дани мађарске кухиње у Скореновцу, ковинска слава, културно лето, ломљење Божићне чеснице, Гајачки котлић и многе друге.

За све активности, од организовања фестивала до одржавања туристичких дестинација, Туристичка организација општине Ковин највише подршке и новчане помоћи добија од локалне самоуправе. Тако је и, рецимо, пре скоро две године у потпуности реконструисана Улица 7. јула, популарни Сурдук, која повезује Српску православну цркву Светог Архангела Михаила и Гаврила са центром града, чиме је добила ново лице и нову намену. Некадашње ругло у самом центру, сада је претворено у пешачку зону украшену шареним кишобранима и муралима са банатским мотивима које су осликали локални уметници. Управо тако лепо уређена улица сада пружа могућност за организацију изложби, сајмова на отвореном, промоција, манифестација и догађаја који ће обогатити друштвену и културну понуду општине Ковин.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести