Крај Тисе у Новом Кнежевцу весело уз 70 котлића

НОВИ КНЕЖЕВАЦ: Традиционално такмичење у кувању рибље чорбе на обали Тисе у Новом Кнежевцу одржано је у добром расположењу и весељу 70 кулинарских екипа из Кикинде, Апатина, Кањиже, Мола и других места, а међународни карактер манифестацији дало је 15 екипа из суседне Мађарске.
3
Фото: М. Митровић

Дружењем уз пуне котлиће, али и роштиљање крај реке захуктава се серијал летњих приредби, којих ће осим у Новом Кнежевцу бити и у осталим насељима ове општине.

Добар штимунг на суботњем такмичењу у кувању рибље чорбе, од поднева па до вечери, обилазећи штандове кулинарских екипа давала је свирка тамбурашког оркестра „Банатски валц” из Кикинде. Да све буде потаман побринули су се домаћини из општине Нови Кнежевац и спонзори, који су за најуспешније обезбедили медаље, пехаре и робне награде.

Према оцени жирија, сачињеног од мајстора кулинарства из наше земље и Мађарске, под руководством председника Имре Ес Сабоа из Горњег Брега, победничку рибљу чорбу зачинио је Оскар Ереш из Новог Бечеја, али и сви остали учесници заслужили су признање, јер су уз котлиће окупили дружине које воле добар провод у природи.

Фото: М. Митровић

Кулинари често не желе да одају мале тајне својих рецепата, уверени да се управо у њиховом котлићу крчка најукуснија чорба. Душан Лукин из Кикинде је више пута побеђивао на такмичењима кулинара у Новом Кнежевцу и другим местима, а рецепт не таји.

- Обожавам да кувам крај Тисе, која нас Кикинђане привлачи пошто немамо реку, али зато смо се извештили у кувању рибље чорбе. Знало је овде да се окупи и преко стотину екипа. Више пута сам побеђивао или био одмах уз победнике међу три пропласирана учесника, а побеђивали су и моји другари Радомир Хркаловић и Радован Субин. За добру рибљу чорбу битна је свежа квалитетна риба, а уз шарана који је основа, да буде мало мрене, сома и друге врсте рибе. Увек кувам чорбу од три килограма очишћене рибе, додајем четири литре воде и зачине. Све ођедном стављам у котлић, тако да нема додавања и доливања, све се кува на јачој ватри и потребно је кувати око 45 минута - објашњава Лукин.

Екипу Удружења спортских риболоваца „Шаран” из Мартоноша предводили су Јанош Егете и Золтан Богнар, уверени да се укуснија рибља чорба кува на бачкој него на банатској обали Тисе. Њихова дружина је уједно најавила да ће у Мартоношу 6. августа бити јубиларно 20. међународно такмичење у кувању рибље чорбе, а од ограниченог броја од 50 места већ су половину резервисале кулинарске екипе.

- Имамо све што је потребно за кување врхунске рибље чорбе, од рибе из Тисе до наше зачинске паприке, а припрема потраје два и по сата. Прво црни лук треба да се добро прокува, да се припреми основа у коју иде и мало куваног парадајза, али ако се основа направи пре онда се рибља чорба скува за 35 минута. За добру чорбу потребне су најмање три врсте рибе: шаран, сом и мало деверике - каже Золтан Богнар.

Кулинари из потиских места склони су тврдњама да се боља чорба справља од тиске, него од дунавске рибе. Војиславу Ђорђеву из екипе пограничног места Деске, које је језгро српске дијаспоре на југу Мађарске, блискија је риба из Мориша, али није желео да одаје рецепт за чорбу коју је кувао, док се не прогласи победник.

- За укућане чешће кувам рибљу чорбу, јер сам рецепт наследио од тате и деде. Овако са екипом сам други пут на такмичењу јер волимо да се дружимо. Дошли смо у екипи заједно Срби и Мађари, добро се слажемо - вели Ђорђев.

Представници Војске Србије су манифестацију на обали Тисе искористили да промовишу добровољно служење војног рока и упис на Војну академију, а припадници полиције су представили превентивну акције Стоп насиљу у породици „Ниси крива“.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести