На Савиндан се у Бечеју слави и тугује

БЕЧЕЈ: У црквама и свим српским школама Савиндан се с радошћу дочекује, јер је то школска слава, а у Бечеју је велики празник повезан са сећањем на злочин који су пре 78 година фашистичке хортијевске снаге извршиле у последњој акцији Велике рације јужнобачке области.
д
Фото: Dnevnik.rs

Током три дана мађарски фашисти су усмртили и под лед ушћа Великог бачког канала у Тису бацили око 400 цивила, Срба, Јевреја и Рома.

Данас од 10.45 сати, крај спомен -плоче на згради некадашње јеврејске школе у којој је сада Предшколска установа, у Улици Милоша Црњанског 72, биће обележен Међународни дан жртава холокауста. Од 11.30 сати на спомен -обележју крај ушћа Великог бачког канала у Тису биће одржана комеморација и парастос жртвама Велике рације у Бечеју. Тим поводом, локална самоуправа као организатор данашњих тужних скупова позива суграђане да се укључе и својим присуством потврде да злодела Другог светског рата и „крвави јануар“ у њиховом граду нису заборављени.

Светосавска академија одржана је традиционално у Градском позоришту. Домаћин свечаности уочи Савиндана била је Гимназија, која ове године обележава 95. година. Свечани скуп почео је најстаријом химном у Срба, Светосавском химном чији је тонски запис први оставио Корнелије Станковић 1858. године у Бечу. Потом је светосавску беседу изговорио директор бечејске Гимназије мр Миодраг Басарић, а у име локалне самоуправе присутне је поздравила и свим ученицима и наставницима образовних установа бечејске општине славу честитала заменица председника општине Бечеј Далила Дујаковић.

- У години смо великог јубилеја, јер су пре 95 година бечејски ђаци сели у клупе, а професори заузели своја места за катедрама, чиме је остварена давнашња жеља Бечејаца да у свом месту оснују Гимназију – рекао је Басарић. - Ми смо одлучни у томе да вредности Светосавља положимо у темеље наше школе, како бисмо порушили многе зидове, традиционалне учионице, оне међу људима и народима или у нашим главама, те истражујемо, путујемо и повезујемо се с људима истих размишљања.

Гимназијалци су извели једносатни садржајан програм, а архијерејски намесник Српске православне цркве у Бечеју Дејан Станојев уручио је скромне награде најуспешнијим школарцима на ликовном и литерарном конкурсу с темом Светосавља. Свечана атмосфера пренела се у зграду Гимназије, где је изложбом фотографија „Наш пут!“ приказан историјат те школе.

В. Јанков

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести