Највеће тикве цветају у Чуругу

КИКИНДА: Мада највећи севернобанатски град Кикинда слови за престоницу лудаја, тикава или бундева, већ како их ко зове, испоставило се да се највеће узгајају у Чуругу!

На централном догађају 31. “Дана лудаје”, избору за најтежу и најдужу бундеву у јакој конкуренцији, пехар, диплому и новчану награду од 100.000 динара понео је магистар фитофармације Душан Јанков из Чуруга за позамашан плод од 415,5 килограма. Признање за најдужу однеговану тикву од 273 центриметра припало је медицинској сестри Еви Пеце из Темерина.

Пехаре, дипломе и новчане награде најбољим узгајивачима лудаја удурчио је градоначелник Кикинде Павле Марков. Шампионима у узгајању бундева ово нису прве титуле, јер је Јанков поновио лањски успех, када је на престижној кикиндској манифестацији победу однео са плодом тежим петнаестак килограма, а Пеце је била победница претпрошле године са тиквом дужом за десет центиметара.

– Усев сам посадио почетком априла у истој башти и на истом месту, као и претходне године, али једноставно тиква је жив организам, временске прилике нису увек исте, па не можете знати како ће се понашати и расти. Пошто радим и живим у Новом Саду, сваки тренутак слободног времена, највише викендом, користим да скокнем у Чуруг, обиђем усеве и урадим што је потребно. Велика заслуга за узгој бундева има моја мајка Ружица, која највише брине о бундевама – наглашава  Душан Јанков 

Из чурушког узгоја су биле и остале награђене бундеве. Другопласирана Чеде Стојановића на ваги је показала 370 килограма, за шта му је припала новчана награда од 30.000, а треће место са плодом од 366,5 килограма и награда од 20.000 динара припала је Ружици Јанков, мајци победника Душана. 

– Радујем се победи. Бундеве смо гајили да буду дебеле и велике – поносан је био Никола Јанков, син овогодишњег победника.

Минулог викедна за “Дане лудаје”, због богатог и разноврсног гастономског, културно-забавног и других програма, Кикинду је  за четири дана, према проценама туристичких посленика, посетило преко 50.000 посетилаца из наше земље и региона, јер су дошли гости из Румуније, Мађарске, Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине… Свима је на најупечатљивији начин дочаравао Кикинђанин Бранислав Цуцић Цуле, како је то када се попнеш на лудају, па видиш Кикинду и већи део Баната.

– Да вам кажем искрено из душе, кад се попнем на лудају па погледам ову варош целу, ове наше њиве и ливаде, ове наше бундеве, нема лепшег осећаја. Ово је нешто што треба доживети и треба памтити. Гости који нам дођу морају знати шта ми овде радимо и стварамо. Могу се пробати пите бундеваре, сок од лудаје, имамо и пекмеза од лудаје. Можете пробати наше домаће мајушке, шваргле, кобасице, шунке, чварке и много тога што ми добро знамо да спремамо код куће и овде на лицу места – скретао је пажњу гостима Бранислав Цуцић Цуле, у улози маркантног Лале, а у дурштву млађаних Соса.   

Банатски фруштук који је потрајао у суботу и недељу, никога није оставио равнодушним, а за слане и слатке посластице од лудаје, такође и друге гурманлуке, постарале су се вредне домаћице из удружења жена и месних заједница.

Градоначелник Кикинде Павле Марков, уприличио је традиционални коктел за бројне госте, представнике политичког, привредног, јавног и културног живота града, наглашавајући да се овом туристичком манифестаицјом „Дани лудаје“ потврђују традиционално гостопримство Кикинђана.

– Ова манифестација на најбољи могући начин доказује да Кикинда има шта да понуди. У земљи и иностранству препознати смо као добри домаћини. Ово је и прави тренутак да угостимо наше старе пријатеље, али и да склопимо нека нова пријатељства – поручио је Марков.

У Народном музеју, Библиотеци “Јован Поповић” и Галерији “Тера” уприличено је више пригодних изложби, чије поставке ће потрајати, било је и радионица за децу, а вечерњу забаву су употпунила позната имена и бендови домаће музичке естрадне сцене. Да тикве не успевају само на северу Баната и нашим просторима, Кикинђани и посетиоци “Дана лудаје” могли су се уверити на изложби афричке тикве “Путујући Калабаш”, коју је у Народном музеју приредио Музеј афричке уметности из Београда, а кустоскиња Ивана Војт их је упознала да народи Африке од тикве најчешће праве кухињски прибор, а користе их и као резонантне кутије у прављењу народних музичких инструмената.

Милорад Митровић

Фото: Град Кикинда

 

Међународни карневалски дефиле

Препознатљив имиy “Данима лудаје” и овог пута дао је карневалски дефиле градским тргом око 500 костимирнаих малишана овдашње Предшколске установе “Драгољуб Удицки” којима су се придружили и вршњаци из Темишвара. Након дефилеа у дворишту Курије за децу је уприличен “Киндербал”. Малишани су иначе вредни промотери “Дана лудаје”, где год се ова манифестације представља, од Београда, Новог Сада, Темишвара до Будимпеште. 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести