Обављена примопредаја реконструисаног центра Бечеја

БЕЧЕЈ: Примопредаја реконструисаног централног градског трга у Бечеју, популарне Погаче, обављена је 12. децембра и коначно је трг, после 15 месеци, званично пуштен у употребу и локалним јавним предузећима предат на одржавање.
pogaca
Фото: Dnevnik.rs

Тако ће ЈП „Водоканал“ бити задужено за фонтане и систем за наводњавање, а ЈП „Комуналац“ за зелене површине и чистоћу. Могла је примопредаја и нешто раније да буде, али се чекала садња педесетак стабала и још више жбунастих садница, као и отклањање неких примедби око напајања електричном енергијом, услед чега нису радиле све светиљке на тргу, те проблема у машинској кућици због чега неке пумпе нису радиле.

„Трг је добио своју коначну пројектну верзију. Одмах да отклоним једну недоумицу. На анимацији су светиљке у кружној рундели на источном делу трга, између Православне цркве и велике фонтане, рефлекторски представљене, а пројектом су обичне светиљке“, рекла нам је координатор за праћење радова на реконструкцији градског трга и начелница за урбанизам бечејске општине Милица Нешић. 

Фото: Милица Нешић, фото: Дневник

„Уз то, недостаје мобилијар на тргу, али он није предвиђен уговором у оквиру грађевинских радова. Ребалансом буyета опредељена су средства за нов мобилијар на тргу и ЈП „Комуналац“ ових дана спроводи јавну набавку за сав мобилијар, жардињере, канте за смеће, клупе и сошке за бицикле.“

Клупе које су раније биле на тргу, укупно 25, су репариране у ЈП „Комуналац“ и биће постављене на неколико пунктова у граду, као што су парк у ком је Дечији диспанзер, на шателишту уз Тису, око зграде Прве месне заједнице...

„Верујем да ће мобилијар бити постављен на пролеће, кад ће и зазеленити жбуње и дрвеће, па ће трг тек тада добити праву димензију“, каже Милица Нешић.

Погача, како Бечејци називају свој трг већ 105 година, добила је сада сасвим нови хоризонтални изглед, али се актуелно општинско руководство не задовољава тиме. У плану је реконструкција и вертикалних здања у саставу трга.

„У договору са Заводом за заштиту споменика културе, припремамо Студију за заштиту централног језгра насеља Бечеј“, потврђује Милица Нешић.

„У нашем граду има доста објеката који су стављени под заштиту, али се даље од тога није одмакло. Зуб времена и небрига око тих објеката чини своје, па су многи објекти стигли до рушења. Студијом која је у плану, требало би да се сними затечено стање и одреди шта и под којим условима може да се уради. Првенствени циљ је да се сачува централно градско језгро. То је захтеван посао, који подразумева много теренског рада. У Заводу немају толико стручњака, па смо се договорили да нам, уз њихов надзор, притекну у помоћ студенти завршних година на Архитектонском департману новосадског ФТН. После рада на терену, Завод би одредио мере заштите с могућношћу даљег стављања у живот свих објеката.“

То значи да се Бечејци могу надати да ће Градска кућа и задужбина баронице Еуфемије Јовић за коју годину повратити сјај с почетка прошлог века, као и још старија зграда садашњег Градског позоришта. Оба храма, православни посвећен Светом великомученику Георгију и католички Узнесењу Маријином, већ су санирали чеоне фасаде с торњевима и сада су прави украс новоизграђеног трга.                             

Текст и фото: В. Јанков

(Текст је део пројекта који је суфинансирала Општина Бечеј. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове Општине)

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести