Опово се нада досељавању нових становника

ОПОВО: За разлику од многих других војвођанских средина општина Опово има добру воду, што не значи да није било проблема с водоснабдевањем.
opovo
Фото: Dnevnik (Jelena Ivanović)

Пре неколико година донацијом Аустрије направљена је дигитализована фабрика воде, која снабдева сва четири насељена места ове општине.

У Сакулама и Сефкерину налазе се резервоари за воду, тако да проблем с водоводом немамо. Међутим, због небриге претходне власти и некоректног односа према донатору, дошли смо до тога да немамо никакву комуникацију са Аустријском владом, као ни са произвођачем који је поставио фабрику и остала су дуговања у износу од око 15.000 евра, која претходна власт није желела да покрије, каже председник општине др Зоран Тасић.

Према његовим речима, то је условило да Опово има честе рестрикције воде, по четири-пет сати. Фабрика воде била је у потпуно запуштеном стању, софтвери су били потпуно нефункционални, а од четири постојећа бунара, функционисао је само један.

До сада смо уложили у модернизацију фабрике за прераду воде у општини Опово из буyета око 6,3 милиона динара, отворио би се озбиљан проблем. С обзиром на чињеницу да је систем водоснабдевања данас стабилизован, фабрика функционише у најбољем могућем реду. Тренутно радимо на замени азбестних водоводних цеви, јер цеви не задовољавају санитарно-еколошке услове и успели смо да до сада завршимо више од 50 одсто насељеног места Опово, које ће бити готово за наредних годину, до две дана компплетно, каже Тасић и додаје да ће се након тога прећи на Баранду и Сакуле, јер у Сефкерину постоје полиетиленске цеви, које задовољавају све европске стандарде.

Фото: Dnevnik (Jelena Ivanović)


Баранда и Сефкерин без капеле

Грађани су се локалној самоуправи жалили на непостојање капеле, па се ове године улази у изградњу таквог објекта на гробљу у Баранди.

По речима председника општине, предстоји потпуна реконструкција капеле у Сакулама, а затим остаје да се модернизује капела у Опову и изгради нова у Сефкерину. 


Политика локалне самоуправе, напомиње Тасић, је да се предност да младим и образованим људима, тако да одлазак младих није у толикој мери изражен.

На озбиљна руководећа места постављамо младе и образоване људе који желе да остану овде, заснују породицу, каже Тасић и додаје да се труде и да студенти који заврше Медицински факултет остану у Опову, а лекаре Општина финансира из буџета.

Он сматра да ће у будућности почети и прилив становника из Београда, који није много удаљен, а тренд је у целом свету да се људи све више склањају из великих градова. Живот у малим местима има своје предности, али је потребно створити услове да та насеља буду пожељна за нове становнике.

Грађани се у директним контактима највише жале на тешку материјалну ситуацију и ми смо као локална самоуправа посебан акценат ставили на социјално збрињавање најугроженијих становника, посебно старачких домаћинстава, каже Тасић.

Како додаје, у то спада и тренутна помоћ, субвенционисање социјалне помоћи, помоћ у адаптацији објеката, храни или плаћању комуналних услуга или лечења.

Трудимо се да на адекватан начин свима помогнемо, каже Тасић.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести