ОПШТИНСКА БИБЛИОТЕКА У КОВАЧИЦИ КАО ЦЕНТАР КУЛТУРЕ Читалачке навике од малих ногу

КОВАЧИЦА: Библиотека је основна институција културе, па самим тим има изузетно велик значај за заједницу, посебно у малим местима.
a
Фото: Општина Ковачица

Према речима директора Општинске библиотеке у Ковачици Слободана Стевановског деца читалачке навике, али и карактер изграђују од седме до десете године због чега у тој установи, у Банату, велики акценат стављају на рад са децом. Централни објекат библиотеке је у Ковачици, док су огранци смештени у Црепаји и Дебељачи, где је пола фонда на српском а пола на мађарском језику, и у Падини где је превасходно заступљен словачки језик.

- У многим кућама нема књига, па је сеоска библиотека једино место где се деца могу сурести са разним штивом пригодним за њихов узраст, и то на матерњом језику, што је битно у погледу очувања националног идентитета, као једне од  функција библиотеке. Зато наша установа инсистира на кретавним радионицама, које током летњег и зимског распуста организујемо, а у које укључујемо децу од најранијег узраста - каже Стевановски.

С обзиром на то да за 70 одсто становника општине матерњи језик није српски библиотеци би значило и да запослени добро знају мањинске језике

Међутим, ковачичка библиотека, као и друге у малим местима, наилазе на проблем мањка запослених. Стевановски је рекао да је у огранку у Дебељачи библиотекарка пре три године отишла у пензију, док је одобрење за запошљавање стигло тек сад. У Падини ће библиотекарка ускоро отићи у пензију, па се у тој установи прибојавају да ће се наћи у истој ситуацији.

- Држава је прошле године попустила услове запошљавања, али установе са малим бројем запослених и даље имају проблема - појаснио је Стевановски.  - Конкретно наша библиотека има право да запосли једног радника уколико двоје оде из колектива, односно уколико оде један радник ми фактички не можемо никог запослити на упражњено место.

С обзиром на то да за 70 одсто становника општине матерњи језик није српски библиотеци би значило и да запослени добро знају мањинске језике.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести