Покрајина започела поступак израде локалних соларних катастара

СОМБОР: Вест да је Аутономна покрајина Војводина недавно започела поступак за израду локалних соларних катастара за соларне електране снаге веће од један мегават (MW), засигурно је обрадовала заступнике коришћења обновљивих извора енергије, поготово у ери посвемашњих турбуленција у енергетском сектору, изазваних светском кризом.
solarni panel, pixabay
Фото: Pixabay

Према расположивим информацијама Покрајински секретаријат за енергетику грађевинарство и саобраћај је у циљу промоције коришћења соларне енергије на подручју АП Војводине донео одлуку о расписивању тендера за израду методологије за припрему локалних соларних катастара за електране снаге веће од 1 MW. Такође, овим јавним позивом се тражи и припрема једног катастра по предложеној методологији, а међу кандидованим локалним срединама су три војвођанске самоуправе - Кикинда, Ириг и Сомбор.

Израда ове методологије би требала да подстакне коришћење обновљивих извора енергије, али и локалне заједнице да идентификују погодне локације за изградњу соларних електрана. Намера је да соларни катастри буду доступни инвеститорима и да имају могућност интеграције у Геопортал АП Војводине, а рок за подношење понуда, према наводима из документације, истиче 28. октобра. Секретаријат је предвидео да локални соларни катастри садрже информације о локацијама од значаја за изградњу електране снаге изнад 1 MW, карту, преглед планске документације, инсолације, инфраструктурне опремљености, упрошћену техноекономску анализу за улагања, преглед заштићених подручја са степеном заштите и ограничењима те услове прикључења на преносни односно дистрибутивни систем.

Да је Сомбор више него озбиљан кандидат за овај конкурс сведочи чињеница да је пре скоро пола године овдашње градско Одељење за просторно планирање, урбанизам и грађевинарство организовало јавну расправу као увод у почетак рада на припреми одлуке о изради плана детаљне регулације за изградњу соларне електране у Бездану. Наиме, средином прошле године локална самоуправа је потписала протокол о сарадњи са компанијом „CMC Euripe LLC”, која припада кинеском државном конгломерату. Ову компанију са седиштем у Мађарској основала је кинеска државна фирма „China National Machinery and Export Corp.” која пак послује у оквиру конгломерата „China General Technology Group Holding“ или „Genertec“.

Ово предузеће са седиштем у Будимпешти је у децембру 2020. године завршило изградњу соларне електране од 100 мегавата у Капошвару у Мађарској, што је био пројекат вредан сто милиона евра, на колико се процењује и потенцијални капацитет и вредност електране која би требала да буде изграђена у околини Сомбора, а чији би фотонапонски панели били довољни за снабдевање електричном енергијом преко 80.000 домаћинстава.

Занимљиво је да су се у трку производње електричне енергије из обновљивих извора нешто раније упустили и сомборски привредници, па је тако ових дана изградњу соларне електране најавило и предузеће „Agro Plus Energy у власништву сомборског бизнисмена Милоша Комазеца. Успостављање овог система за производњу електричне енергије од енергије сунца, капацитета 4 МЊ годишње коштаће око четири милиона евра, пројектовали су у предузећу које је већ познато по свом постројењу за производњу биогаса, односно у коначници електричне енергије из био масе, лоцираном на великој фарми музних крава „Агро плуса“ у Светозару Милетићу, селу сомборског атара.

Кула расписује конкурс за соларне панеле

Општинско веће Куле припремило је одлуку за скоро расписивање јавног конкурса за суфинансирање уградње соларних панела за производњу електричне енергије на породичним кућама. Осим панела, суфинансира се и унапређење термотехничког система путем уградње калориметара, циркулационих пумпи, термостатских вентила и делитеља топлоте.

        М. Мћ

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести