Седам деценија организације за помоћ слепим и слабовидим у Бачкој Паланци

БАЧКА ПАЛАНКА: Да друштво и локална самоуправа могу имати размевања и слуха за потребе својих суграђана са инвалидитетом, показује се на примеру Међуопштинске организације слепих и слабовидих Бачка Паланка.
bp slabovidi
Фото: Александра Кнежевић, Милан Гојић и Маја Мишковић, фото: Дневник

У просторијама ове организације, која окупља 180 чланова са територије општина Бачка Паланка и Бач, слепи или слабовиди могу путем разних активности и саветовања добити потребне информације, подршку, али и провести време у опуштеном и квалитетном дружењу.

- Имамо значајну подршку општине, као и друштвене заједнице, који се заиста брину о нама -  прича председник МОСС Бачка Паланка, Милан Гојић, који је члан већ десет година. - Средства добијамо од Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Општине Бачка Паланка која нас финансира из свог буyета, док нам Општина Бач помаже кроз пројекте. И ми се трудимо да ту подршку оправдамо, да будемо активни у свим сферама живота и да редовно организујемо активности за оне који желе да учествују. Тренутно радионице правимо у складу са свим епидемиолошким мерама, па се тако оне одржавају више пута дневно, како би сви добили прилику да учествују.


Омиљене кулинарске радионице

У простору удружења Чланови могу да науче да израђују предмете од глине, пластелина, да праве цветне аранжмане, док је највећи одазив на кулинарске радионице, које су овог лета успешно одржане у природи. Радионице сви подржавају јер се кроз њих се људи едукују, развијају се међуљудски односи, као и осећај припадности заједници. Како додаје наш саговорник, чланови кроз ове активности добијају осећај да су дали свој допринос. За жене се традиционално организује покрајинска манифестација „Вредне руке слепих жена“, која је својеврсно такмичење у разним дисциплинама, али је фокус на дружењу. Поред тога, на редовним годишњим саветовањима, чланице размењују идеје и искуства, али могу добити и стручну обуку, како би се могле запослити.


Фото: Dnevnik.rs

Милан Гојић додаје да је ова организација веома запажена на нивоу покрајине, али и целе државе, по својим спортским активностима. Доста пливача, шахиста, атлетичара, бацача диска, копља и кугле су били чланови ове организације. Сада се, пак, већина млађих чланова одселила, па нема представника у баш свим спортским дисциплинама. Међутим, откако постоји ова организација, одувек је било запажених шахиста, истиче наш саговорник.

То што своје чланове подстичу да буду активни у областима које њима одговарају, као и да откривају своје таленте, сигурно је један од разлога због којих ова организација опстаје од 1950. године. Иако су су дуго припремали прославу и издали брошуру поводом 70 година рада, пандемија је спречила да се свечаност одржи. Прилагодили су се околностима, и труде се да и даље буду ту за све што треба слепим и слабовидим суграђанима. Како кажу, ту су да помогну око административних проблема и других потешкоћа. Радна служба пружа помоћ у виду читања лекарских рецепата и налаза, помажу када неко треба да оде до, на пример, поште или суда, помажу при обављању одређених послова, и што је најбитније, увек су ту да угосте чланове, како би мало проћаскали и дружили се.

- За чланове у току године одржавамо трибине и округле столове – вели секретар МОСС Бачка Паланка Александра Кнежевић. - Када правимо годишњи план за те трибине, ослушкујемо потребе наших чланова. На основу тога бирамо сараднике који би одржали одређено предавање и теме које бисмо обрадили. Конкретно недавно нам је био тифлолог, како би објаснио родитељима како да се лакше сналазе у читавој новонасталој епидемиолошкој ситуацији, која је посебно тешка за све инвалиде. За предаваче зовемо лекаре, тифлологе, психологе и друге стручњаке.

Веома су захвални локалној самоуправи која већ годинама показује да има слуха за њихове потребе, па има и напретка у решавању свакодневних потешкоћа. Тако данас има више звучних семафора, а надају се да ће у будућности бити и тактилних стаза. И мештани су вољни да помогну када виде особу са белим штапом, посебно када у летњим месецима баште кафића представљају препреку за кретање. Како закључују у МОСС Бачка Паланка, уз помоћ Општине и предусретљивих људи, чланови увек пронађу пут до њихове друге куће, како називају ову организацију.

Текст и фото: Т. Пачић

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести