Сомбор прославио 271. годишњицу стицања статуса града

СОМБОР: Свечаном академијом у Народном позоришту, којој су присуствовали и представници бројних градова- побратима, Сомбор је јуче обележио Дан града, као сећање на 271. годишњицу од стицања статуса слободног краљевског града далеке 1749. године.
1
Фото: Градоначелница Душанка Голубовић уручила је Повељу града др Дарко Косановић

Поред богатог културно-уметничког програма, на академији је, из руку градоначелнице Душанке Голубовић, уручена и овогодишња Повеља града која је завршила у рукама др Дарка Косановића, док је у знак доприноса граду и његовој промоцији уручено и двадесетак захвалница појединцима, институцијама и колективима.

Програм прославе је почео још у петак када је у Великој скупштинској сали уприличена промоција монографије „У том Сомбору… град у призми столећа“ аутора Милана Степановића, књига која је објављена у издању Удружења грађана „Норма“ Сомбор, Градске библиотеке „Карло Бијелицки“ и Градског музеја Сомбор. Градоначелница Душанка Голубовић је изразила задовољство што је прослава Дана града започела управо промоцијом монографије, подсетивши да је пре четири године изменом критеријума за финансирање различитих пројеката и програма у култури град отворио врата за издавање једног оваквог капиталног дела, али и свима који култури прилазе шире од оквира културно-уметничких друштава.

- Захваљујући, пре свега, животној мисији Милана Степановића да овај град проучава до најситнијих детаља, данас имамо дело које заокружује једну причу. Оно је препуно фотографија, слика и прича које на богат начин представљају наш град, не толико стручним маниром, колико с љубављу и душом, на понос сваког Сомборца - истакла је градоначелница Голубовић, док је сам аутор рекао да је ово о најобимнија монографија о Сомбору, која је настала као плод двадесетогодишњег истраживања и десетогодишње припреме.

- На неки начин, је то и моје животно дело. Иначе, ово је 26. по реду моја књига о Сомбору. Садржи причу о граду која је причана између научног и публицистичког прилаза, те очекујем да ће бити прихваћена и у широј публици – понадао се Милан Степановић, чију је промоцију књиге пропратила и изложба слика „У том Сомбору – град кроз призму сликара“ у Галерији савремене уметности овдашњег Градског музеја, изложба коју чини 19 радова српских академских сликара млађе генерације, који су репродуковани управо у монографији.

Све сомборске знаменитости виђене очима уметника нашле су се овде. Ради се о уметницима који су ова дела створили у последњој деценији и који су сва архитектонска здања по којима је Сомбор познат осликали на себи својствен начин, рекла је о изложби Милка Љубоја, виши кустос историчар Градског музеја.

Како је и овогодишња прослава протекла у знаку музике, Музичка школа „Петар Коњовић“ је традиционално приредила гала концерт у Свечаној сали Градске куће, а овом приликом извођачи су били професори ове школе, заједно са њеним бившим ученицима који су сада студенти или су већ завршили факултет. Како је цела година посвећена јубилеју оснивања Сомборског певачког друштва у Градском музеју Сомбор отворена је изложба „150 година Сомборског певачког друштва“, да би у његовој Галерији савремене уметности био одржан и гала концерт Дечијег хора „Шарени вокали“, Мешовитог хора Сомборског певачког друштва и гостујућег Градског хора „Бечеј“.


Жене како их је видео Коњовић

Прослава Дана града обележена је и тематском изложбом „Жене у сликарству Милана Коњовића“, која носи и ретроспективни карактер јер се у поставци налази 50 уметничких дела која су настала у периоду од 1919. до 1990. године, а осим уља на платну чине је и цртежи и пастели. Аутор изложбе и поставке је Небојша Васић, који је истакао да ова изложба има континуитет где може логички да се прати развој Коњовића, односно његове перцепције и доживљаја жене кроз различите сликарске етапе.

Ову изложбу је званично отворила председница Скупштине града Сомбора Љиљана Тица.

- Жене у уметности симболизују љубав, нежност, чедност, сетност, а у свакодневном животу синоним су за одлучност, одважност, истрајност и доследност. Тако су жене нашле место и у широком сликарском опусу нашег суграђанина, великог маестра Милана Коњовића - рекла је овом приликом председница Скупштине града и истакла да ће Сомборци чувати његово велико стваралаштво којим се диче.


- Ово овде на сликама, драги Сомборци, сте ви, ваши родитељи, баке и деке, ово је ваша историја и понос. Према нашим проценама, 26 председника, 36 диригената, и преко 3800 певача је певало у Сомборском певачком друштву у различитим хоровима - поручио је, уочи концерта,  диригент Мешовитог хора Сомборског певачког друштва Милан Радишић. док је Тамара Адамов Петијевић, потпредседница Српске хорске асоцијације нагласила да Сомборско певачко друштво није само друштво за певање, већ једна огромна и значајна културна институција.

Као врхунац четвородневне прославе Дана града, вече је синоћ резервисано за бесплатан концерт Саше Матића на Тргу Светог Тројства,  а у Народном позоришту за кабаре представу Милана Ланета Гутовића под називом „Обично вече“, једини догађај за који су се улазнице и куповале.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести