СОМБОРАЦ ДЕЦЕНИЈУ ОБУЧАВА МЛАДЕ ЗА ВЕОМА ТРАЖЕНИ ЗАНАТ Мајстор Лукини вариоци за цео свет

СОМБОР: Мада се све више младих опредељује да егзистенцију пронађе након школовања за којекакве менаyере, постоје и они које још увек фасцинира мануелни, мајсторски рад. Додатни мотив онима који се не плаше прљавштине испод ноктију је свакако и чињеница да су овакви послови све боље плаћени, поготово у белом свету који далеко више кубури са недостатком мајстора свих профила.
1
Фото: М. Миљеновић

Један од таквих заната за које не постоје границе ни у Европи ни у свету је и мајсторско познавање варилачког посла, а да остваре свој сан младима помаже Лука Милановић, саобраћајни инжењер, који у својој сомборској занатској радионици већ десет година обучава вариоце за све траженије ТИГ заваривање метала, инокса и других савремених материјала, што је данас једна од најпрестижнијих и најплаћенијих занатских вештина.

У сарадњи са Факултетом техничких наука у Новом Саду, у Лукиној радионици је у протеклој деценији обучено стотинак варилаца који су сви успели да се запосле, штавише, на европском и светском тржишту наплаћују своје услуге три до четири пута скупље од класичних варилаца.

Ова радионица је једина лиценцирана приватна школа у Војводини, сертификат је међународно признат и важи две године, а обука се наплаћује вишеструко мање него за сличне курсеве у другим местима Србије. Сам Милановић појашњава да су нормативи и стандарди строги и захтевни а литература штура, па је пре почетка подучавања и сам био принуђен да се, у сарадњи са проф др Себастијаном Балашом додатно стручно припреми и сам добије лиценцу за обучавање других.

Циљ и мотив свих Милановићевих „ђака“ је, након стицања знања, потребне рутине и међународно признате дипломе по положеном стручном испиту код проф. др Себастијана Балаша у Новом Саду, којем увек присуствује и ментор Лука Милановић, запошљавање у иностранству, првенствено у Немачкој и скандинавским земљама, где су ови вариоци најтраженији.

- Одлучио сам се за ову обуку јер сам чуо да је посао ТИГ заваривача добро плаћен у Европи у којој је минимална зарада за мајсторе од 2.500 евра па на више. Нажалост, код нас мало има таквог посла, а и прилично је потцењен – каже 24-годишњи Еди Бундић из Бача, којем друштво у „науковању“ прави и шест година старији Новосађанин Душан Анатасковић који наглашава да му одговара што су часови индивидуални и настоји да што више научи.

- Обука је занимљива и Лука нам све лепо и стрпљиво објасни, што је веома важно за нас почетнике - појашњава Душан, док у паузи разговара о искуствима са Марком Жугићем из Оyака који је не тако давно већ положио испит, добио сертификат и већ нашао посао у Немачкој, који је, као и они, у радионицу Луке Милановића дошао по препоруци пријатеља и познаника који су већ прошли ову обуку и добили посао.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести