Срдић: Покренули смо ствари у Бачкој Тополи

Председник Скупштине општине Бачка Топола Саша Срдић каже за „Дневник“ да је ове године урађено доста у односу на претходне, приоритет је индустријска зона , али да се ради и у општини – говоре и радови на самом уласку у њену зграду.
Predsednik Skupštine opštine Saša Foto: Jelena Ivanović
Фото: Председник Скупштине општине Саша Фото: Јелена Ивановић

“Ове године смо уложили 40 милиона динара из буџета у водовод и канализацију, која нам је генерално проблем у целој општини, а радили смо је сада само у индустријској зони да бисмо створили услове за инвеститоре”, каже Срдић.Индустријска зона у Бачкој Тополи простире се на 30 хектара и ове године су продате три парцеле.

“Једну је купио инвеститор из Суботице, који жели да прави млекару, и два локална инвеститора, од којих ће један да прави фабрику за прераду меса, а други фабрику за производњу електронских уређаја”,  каже Срдић, и додаје да су у преговорима и с страним инвеститорима, али док посао не буде закључен, не може нам рећи ништа више о томе.У приватној индустријској зони локални инвеститор тренутно гради фабрику намештаја, што све иде у прилог томе да се у тој општини привреда помера набоље.

“Покренули смо ствари”,истиче Срдић.”Осим улагања у водовод у индустријској зони, уложено је и у инфраструктуру, тако да је она у потпуности покривена струјом, гасом, оптичким кабловима, водоводом и канализацијом.”

На три купљене парцеле у индустријској зони  у Бачкој Тополи, која се простире на 30 хектара, биће изграђене млекара и фабрике за прераду меса и производњу електронских уређаја (Саша Срдић)

Највећа улагања ове године су управо у индустријској зони, а осим новца из буџета, у помоћ је прискочила и Покрајина.„Морам да кажем да је сарадња с Покрајином одлична и, захваљујући председнику Покрајинске владе Игору Мировићу, аплицирали смо и добили новац за источну обилазницу која повезује Сенћански и Бечејски пут, на који се индустријска зона и наставља“, истиче Срдић.

Следећи задатак везан за инфраструктуру су радови на саобраћајници.„Локална самоуправа не може отварати нова радна места, али може стварати услове за њих. Доста становништва се бави пољопривредом, међутим, и код нас постоји тренд одласка у иностранство. Доста људи је запослено и у слободној зони у Суботици“, напомиње Срдић.


Услови за добар и масован фудбал

Од већих инвестиција које предстоје у овој општини је и изградња фудбалске академије „Пушкаш“, а новац је добијен од Владе Мађарске. Почела је изградња терена, а у оквиру те инвестиције биће сређен и градски стадион.„Предвиђена је изградња четири терена, три с вештачком травом и један с природном, биће и смештај за фудбалере и надамо се да ће то привући младе људе у Тополу, да ће се уписивати код нас у школу“, истиче Срдић.Он додаје да је сређен и терен за мали фудбал, изграђен и нов кошаркашки терен, вредан три милиона динара, дечје игралиште, сређује се и центар града.


Међутим, локална самоуправа се труди да створи што боље економске услове за живот па прижељкују, осим останка, да се становништво и врати у Бачку Тополу.„Кад се отвори више фабрика, расту и плате и потражња за радном снагом, смањује се незапосленост и све иде набоље, зато нам и јесте индустријска зона тренутно приоритет“, каже Срдић.

У општини се ради и реконструкција водовода, али постоји и еколошки проблем с речицом Кривајом.„Не можемо да почнемо да радимо канализацију – која је проблем и у самој општини, и у насељеним местима – док прво не направимо пречистач отпадних вода, за који тренутно завршавамо пројекат “, напомиње Срдић.Израда пројектне документације за пречистач је у завршној фази те ће то бити једна од већих инвестиција у идућој години.


Базен и хотел

Већи планови следеће године су и реконструкција зграде хотела у центру општине, који је у лошем стању.„Проблем код тог хотела је што је претходни власник кренуо у надградњу, а након урађене геостатике, утврђено је да темељи хотела не могу издржати нове габарите. Општина је купила објекат јер није било заинтересованих инвеститора“, наводи Срдић.Прва фаза подразумева скидање надграђених спратова и стављање крова, док је следећа сређивање фасаде. Уколико буде заинтересованих купаца, или улазак у приватно-јавно партнерство, Општина је вољна да хотел прода, а за сада им је најбитније да немају рушевину у центру града.

„Слична је била и ситуација са спортско-рекреативним центром „Венус“, који се састојао из базена, куглане, ресторана, било је запуштено, објекат је почео да тоне, корито базена пукло, али успели смо да уклонимо тај објекат после неколико година и урађен је пројекат новог базена, почело је бушење бунара, а на пролеће крећемо и у изградњу затвореног базена с панел-системом, слично као у Суботици“, напомиње Срдић, и додаје да ће с базеном и хотелом бити заокружен центар града. „Тиме општина показује да улаже у спорт и младе са жељом да остану да живе у Тополи.“


„Уложено је доста у спорт, просвету и инфраструктуру и трудимо се да што више подигнемо квалитет живота у Бачкој Тополи. Наравно, не заборављамо ни месне заједнице, у које се у претходном периоду више улагало, а сад је акценат на Бачкој Тополи према којој сви гравитирају“, каже Срдић, додајући да се тренутно сређује и водовод на Панонији, као и путеви у селу, вредности 12 милиона динара, у у завршетак дела водовода у Горњој Рогатици је уложено 2,5 милиона динара, у Старој Моравици у току је завршетак базена, као и зимски термални део бање у Пачиру, тако да се улаже и у села.

„Људи тамо купују куће због бање јер је све посећенија“, каже Срдић, и додаје да су завршени и нови тениски терени у Томиславцима.

Маша Стакић

Фото: Јелена Ивановић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Бачка Топола. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести