Све крајишке приче на прелу у Подлокању за дан села

ПОДЛОКАЊ: Дан села прославили су мештани севернобанатског села Подлокањ, у општини Нови Кнежевац.
с
Фото: Dnevnik.rs

Подлокањ су основали Крајишници, солунски добровољци из Првог светског рата. До данас се број становника осипао, па сада има само 89 сталних житеља.

Више од три деценије овде се слави треће суботе у августу. Тада у Подлокањ долазе они који су одавде потекли, а живе у Новом Саду, Београду, Кикинди, Новом Кнежевцу и другим местима. У госте долази родбина и пријатељи са свих страна, па су углавном за пуном трпезом на породичним скуповима.  У здању Дома културе, које је обновио познати колекционар уметнина Миливој Бата Клепић, има више вредних уметичких музејских поставки, од старих икона које су на платну и стаклу осликавали самоуки сликари, до дела реномираних савремних академских уметника и самоуких сликара, ту је и богата колекција грнчарије, а однедавно и орнитолошка збирка препарираних птица преминулог препаратора Браце Јанчића из Новог Кнежевца.

Дружење у Дому културе код Бате Клепића, током дана, уз пуну трпезу, претворило се у велико крајишко прело уз наступ певачке групе КУД „Извор“ из Накова, коју предводи Душан Куга.

- Прошлог лета смо били на промоцији књига о Подлокању, које је приредио Душан Дејанац из Кикинде. Бати Клепићу и другима се допао наш репертоар, нама срдачност, гостољубивост и гостопримство домаћина и људи из села, такође и дружење, па смо опет радо дошли да запевамо и развеселимо друштво. Пошто овде живе потомци Крајишника, који су се населили после Првог и Другог светског рата, неки су дошли гоњени „Олујом”, а и Наковчани су углавном колонисти, Крајишници, тако да смо блиски и крајишке песме нас држе – каже Душан Куга, вођа певачке групе наковачког „Извора“ у којој су још Радомир Гашић, Васо Ђурица, Стевица Вукобрат и Драган Ђукић.

Пензионер Миле Клепић који живи у Новом Кнежевцу, а добар део времена проводи у Подлокању, присећа се како је баш трећа субота у августу одређена за Дан села.

Фото: Dnevnik.rs

- Добровољци из Првог светског рата и њихова деца, наши родитељи, су имали жељу да нам у госте дођу руководство и мештани из старог завичаја Босанског Петровца, Дрвара у других крајева. Тешко је то било помирити, јер сви у Подлокању су били добровољци, носиоци Карађорђеве звезде и Обилићевог венца, јер су се борили за краља и отаyбину, а тадашње руководство Босанског Петровца и Дрвара је било комунистичко, партизанско. Наши дедови и родитељи дали су нам аманет да одемо и посетимо крајеве одакле потичу, посетимо тамошња руководства и кажемо ко смо. Тако смо се на једном прелу договорили и одлучили да 1986. године први пут прослављамо трећу суботу у августу као Дан села. Онда су нам дошли Петровчани, Дрварчани и други, лепо и радо смо их дочекали и примили, приближили се међусобно и наставили дружења. Ти Петровчани, Дрварчани и други брђани су у време последњих ратова протерани са својих имања, па су многи дошли код нас у Банат и сместили се у избегличким насељима у Подлокању, Српском Крстуру и другим местима – објашњава Миле Клепић.


Хомоље на северу Баната

На дружење у Подлокањ дошао је и вајар Илија Филиповић из Степојевца, који је родом са Хомоља. Његове скулптуре је Бата Клепић уградио у ћуприје преко канала, на прилазима кућама. Наиме, Клепић је на главној улици у Подлокању уредио двадесетак ћуприја у рустичном стилу, а већину красе Филиповићеве скулптуре.

- Бата и ја се знамо већ дуже време, а четврти пут сам у Подлокању. Моје скулптуре у камену уграђене су у скоро све ћуприје. Када сам клесао камен, нисам мислио да ће завршити овде на северу Баната, али ми је драго да су овде овековечене. Радује ме да моје скулптуре могу да виде сви који долазе и пролазе кроз Подлокањ или застану да виде уметничке поставке које је Бата Клепић сакупио. Мотиви скулптура су из мог родног краја  Хомоља, подсећају и на стваралаштво из Лепенског вира, а имао сам среће да сам се упознао са Батом, да је он знао да их угради на видљива места, где могу остати вечно – утисак је Илије Филиповића.


Поред обнове Дома културе Миливој Бата Клепић је пре неколико година у Подлокању подигао споменик чувеном научнику Михајлу Пупину. Простор испред Дома културе и сеоске улице краси права алеја скулптура. 

Поводом Дана села у Подлокању овог пута није било посебног програма, осим породичних окупљања и дружења. Само је овдашњи ФК „Хајдук“, који је једина институција у месту, одиграо првенствену утакмицу против „Јединства“ из Српског Крстура. Боривој Лајић и његови пријатељи, блиско везани за Подлокањ, обрадовали су фудбалере новом гарнитуром опреме. А, испред Дома културе за мештане Подлокања и околине весеље уз музику је приређено под шатром.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести