Таленти тестирани на компјутерским симулацијама

ИДВОР: Завршен је осми научно-едукативни камп „Михајло Идворски Пупин” који је одржан у Идвору, родном месту чувеног научника Михајла Пупина.
д
Фото: Dnevnik.rs

Десет дана на окупу су били најталентованији млади физичари и математичари из Србије и Републике Српске.

Камп је организовао регионални центар за таленте „Михајло Пупин” из Панчева, уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја и других институција, а за учесника је био бесплатан, као награда за постигнуте успехе. Домаћини из Дома културе „Михајло Пупин” испратили су  учеснике кампа, а претходно вече су за њих приредили забаву уз рок-концерт. Трудили су се да учесници кампа, најталентованији ђаци који су постизали добре резултате освајајући медаље на престижним такмичењима, имају што боље услове за боравак и реализацију програма. 

- Сама идеја Михајла Пупина је била да задужбина коју је он оставио родном месту служи едукацији. Први корак је начињен покретањем кампа за младе таленте 2011. године. Овог лета били смо осми пут домаћини најдаровитијим ученицима, а поред талената из Србије укључени су и њихови вршњаци из Републике Српске. Оно што је за нас најзначајније да талентована деца из Идвора одлазе са новостеченим знањем и успоменом да су овде корисно провели време. Верујем да ће се ових тренутака проведени код нас увек радо сећати и да им је учешће у кампу подстрек за даље напредовање – каже директор Дома културе и Музеја „Михајло Пупин” Светислав Закић.    

Учитељ у пензији Драгиша Матић, који је у Идвору преносио знање многим генерацијама ђака, и овој генерацији учесника научно-едукативног кампа испричао је причу о Пупину.

- Желимо да сам лик и дело Михајла Пупина на њих делује као стимулација, да виде да се и из мале средине, великим радом, жељом за знањем може подићи до звезда, као што је то мајка Олимпијада говорила свом сину Михајлу - истиче Драгиша Матић.

Гимназијалац Филип Ранковић, који је други пут у кампу, задовољан је што много тога новог може да научи и да се добро дружи, а лепе утиске носе и они који су у Идвору боравили први пут.

- До сада сам само из прича сам чуо да овде може много тога да се научи и добио прилику да се у то уверим -  каже Филип Митић из панчевачке Гимназије „Урош Предић”.

Директор Регионалног центра за таленте  др Драгољуб Цуцић, који је био у улози координатора кампа, каже да се сваке године чини помак у раду. До сада су учесници сами бирали компјутерске симулације, а овог пута су талентовани ученици добили задатке који су им већ познати, тако да су радили експерименталне задатке са државних такмичења из физике, претварајући их у компјутерске симулације, што нису имали могућности да раде по школама. Управо су компјутерске симулације у физици коришћењем алата ЕЈС биле главна тема кампа.

За реализацију програма кампа у улози ментора били су Слободан Тршек, професор програмирања у Машинској школи у Панчеву и Милан Сурла, дипломирани физичар, сениор софтверинежењер у „Телескин” д.о.о.  и члан Програмског савета Регионалног центра за таленте „Михајло Пупин”. Предавачи су били професори и студенти Универзитета у Београду и чланови МЕНСЕ.

М. Митровић

 

Пројекат „Ковачица данас” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести