Туристи ће тек стизати Тисом

БЕЧЕЈ: Уместо данашњег отварања малог пристана на Тиси, јуче је у Градској кући Бечеја одржана презентација ИПА пројекта Мађарска–Србија са заједничким мотом "Добри суседи стварају заједничку будућност".
Koordinator projekta u Bečeju Eržebet Kinka tokom prezentacije marine foto: Dnevnik.rs
Фото: Координатор пројекта у Бечеју Ержебет Кинка током презентације марине фото: Дневник.рс

Реч је о партнерству Бечеја с мађарским градовима Алђом и Чонградом, којим поменути градови добијају мале марине на Тиси и стварају услове за развој туризма на води, с обзиром на то да је од пре три године ова река опет међународно пловна. Пројекат је завршен, али мали пристан још није.

- Све је урађено и сад зависи од извођача радова кад ће монтирати елементе пристана, који већ пристижу. Током августа ће бити монтиран сигурно - наглашава координатор пројекта у Бечеју Ержебет Кинка, која је на јучерашњем скупу приближила будући плутајући објекат. - Тиса је симбол међународне сарадње, река која спаја више земаља, а у доњем току Мађарску и Србију. Са аспекта културног наслеђа, привреде и туризма велики је потенцијал, али у свом доњем току, на жалост, инфраструктурно није опремљена. Алђе, Бечеј и Чонград су препознали недостатке Тисе за развој туризма, прихватили се реализације ИПА пројекта и изградњом малих пристаништа делимично ће се исправити недостаци у жељи да се потенцијал воденог туризма Тисе што више искористи.

Бечеј и Чонград су вишедеценијски градови побратими, али се до сада, углавном, сарадња базирала на културној размени и спортским сусретима. Очекује се да ће овај пројекат продубити и оплеменити сарадњу два града.

- Ми нисмо град побратим са Бечејом, али смо увидели значај и вредност пројекта, те мислимо да ће нас ово партнерство зближити – рекао је представник града Алђе др Иштван Фивеши.

Носилац пројекта је Чонград, али због гужве на граничном прелазу представници овог града нису стигли до завршетка презентације. Скупу су присуствовали представници јавних предузећа и установа, па је то била прилика да се чује са каквим се све проблемима сусретало током припреме терена за постављање мале марине.

- Требало је очистити терен од отпада, нарочито пет амбалаже, што је људски фактор, али био је и природни, јер је висок водостај реке нанео огромну количину муља на обалу. За измуљавање речног корита где ће се поставити пристаниште, коришћена је механизација - укључила се архитекта Данијела Дорословачки.

Директор Туристичке организације општине Бечеј Немања Карапанyић говорио је о туристичким ресурсима Бечеја, који ће бити доступни потенцијалним наутичарима и другим туристима који преко реке буду долазили у Бечеј.

Укупна ведност ИПА пројекта је 588,176 евра. Европска унија суфинансира са пола милиона евра. Интересантно је да су мађарски градови од државних фондова добили део који је дупло већи од износа који су они из градске касе издвојили. Код нас то није случај. Бечеј је из општинске касе издвојио 25.870 евра, а из ЕУ је добио 140.638.

Циљ пројектних партнера је да заједно наступају у реализацији будућег воденог наутичког туризма, да буду партнери у иновацији повећања квалитета и капацитета регионалног идентитета, који ће поред туризма утицати и на сарадњу друштвеног и економског развоја.

В. Јанков

 

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести