У оазу се вратио црни ибис

КУПИНОВО: Четрнаест волонтера из седам земаља света и Србије у оквиру 20. Међународног волонтерског еколошког кампа „Обедска бара” чисте од растиња влажне ливаде у оквиру Специјалног резервата природе, као и станишта и хранилишта птица.
с
Фото: Приватна архива

Волонтере су обишли представници Покрајинског завода за заштиту природе и Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине у пратњи Дубаравке Ковачевић Суботички, председнице општине и њених сарадника.

Директорка Покрајинског завода за заштиту природе Биљана Пањковић истакла је да овакви кампови имају вишеструки значај.

- С једне стране, значајни су због радних активности у заштићеном подручју, где отклањају непожељну вегетацију на влажним ливадама које су основна компонента заштићеног подручја, јер омогућавају проток воде и на тај начин стварају хранитељну базу за птице које ту долазе- рекла је Биљана Пањковић.- С друге стране, кампови промовишу наше природне вредности у земљама из којих волонтери долазе, што значи да се о нашем природном добру шири добар глас по целом свету. Истовремено се позитивна мисао очувања природних редности започета у деветнаестом веку шири и даље.

Подсетила је да је резултат двадесетогодишњег рада еколошких кампова и то што се након шест деценија, црни ибис поново вратио на Обедску бару.

Председница пећиначке општине Дубравка Ковачевић - Суботички истакла је да локална самоуправа пружа пуну логистичку подршку организацији Кампа, свесна значаја очувања Обедске баре.

- Поред упознавања са природним богатством наше општине, волонтери боравећи у нашој средини имају прилику да се упознају и са нашим културним и историјским наслеђем и да у земљама из које долазе буду наши најбољи промотери – истакла је Дубравка Ковачевић - Суботички.

Млади волонтери ће до 2. септембра наставити са чишћењем растиња између хотела на Обедској бари и ушћа канала Ревеница. Претходног дана имали су мали предах од вишедневног рада на уклањању растиња у кориту Обедске баре. Одмор су искористили како би се упознали са културно-историјским наслеђем пећиначке општине и природним богатством Обедске баре. Током тросатног излета до Дебеле горе, једне од последњих прашума у Европи, имали су прилике да се упознају са првим степеном заштите у резервату.

Љ. М.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести