У Стапару од фијакера до олдтајмера на Велику Госпојину

СОМБОР: Хришћански празник Успенија Пресвете Богородице, познат и као Велика Госпојина, један је од најпоштованијих породичних али и сеоских свечара у Сомбору и његовој околини, а деценијама уназад својеврсни еталон је Стапар, паорско село у којем овај празник није пролазио без масовног окупљања верујућих и тек традиционално-обичајних верника ни у време најригиднијег једнопартијског система послератне Југославије.
1
Фото: Dnevnik.rs

Тако је и јучерашња свечана литургија у тамошњој цркви на Водицама, посвећеној Богомајки, била тек врхунац празновања овог великог датума у календару Српске православне цркве, пошто су и дане уочи самог „црвеног слова у календару“ обележиле многе манифестације.

Тако је прослава почела још у претходну суботу, 17 августа, вечерњим богослужењем у сеоском храму Ваведења Пресвете Богородице и наступом бројних фолклорних састава, да би се сутрадан у умећу риболова огледали сами Стапарци и њихови гости, али и одржавањем 10. по реду, већ традиционалне параде парадних коња и фијакера по којима су Стапарци препознатљиви широј српској јавности. Како се ради о житељима села које је у прошлости, али и у садашњости предњачило у пољопривредној производњи, Великогоспојинске свечаности су искориштене и за промоцију монографије „Земљиште, пољопривреда и рурални развој града Сомбора“, капиталног дела стручњака сомборске Пољопривредне стручне службе, предвођене њеним директором Владимиром Сабадаошем, али и својеврсни омаж овдашњим ловцима кроз такмичење гађања глинених голубова.

Ипак, најатрактивније за бројне посетиоце стапарских Великогоспојинских дана је свакако била изложба „Добра, стара времена“, односно парада старих трактора и осталих пољопривредних машина, коју су својим наступом додатно увеличали и чланови сомборског Удружења љубитеља старовременских возила „Дез Артс“  са својим металним „љубимцима“ међу којима је пажњу понајвише пленило војно доставно или транспортно возило знамените лиценцне фабрике пољопривредне механизације (превасходно приколица) „Лохр“ из Бачке Тополе. Јединственост овог експоната се састоји у томе да је поред музејског експоната у Бачкој Тополи, овај примерак, власништво једног млађег Стапарца, једино такво возило које данас постоји у Србији. Наравно, као велике пољопривреднике Стапарце су привлачили и времешни „Штајер“, „Порше“ и „Ланц булдог“ трактори, али и функционалне староставне лимузине програма „Цитроен“, „Фиат“, „НСУ“, „Опел“, „Ауди“„Застава“ и других историјских произвођача четвороточкаша


Звездине легенде увеличале прославу

Српски национални карактер Стапара, али и склоност генерација њихових становника ка спорту потврдила је и дуго очекивана посета ветерана бившег светског и европског фудбалског клуба „Црвена Звезда“ (од уторка увече поново учесника УЕФА Лиге шампиона) Дулета Савића, Милоша Шестића, Јована-Кулета Аћимовића превођених живом иконом српског фудбала и легендарном званичном „Звездином звездом“ Владимиром Петровићем-Пижоном, који су одиграли пријатељску утакмицу са својим вршњацима из овдашњег сеоског фудбалског клуба „Хајдук“.


.Последњи дан овогодишњих Великогоспојинских свечаности, који ће уследити тек у суботу, последњег августовског дана, резервисан је за 33. специјализовану изложбу аутохтоних врста стапарских голубова-летача, и знаменитих стапарских ћилима којима по мотивимаи начину израде могу да прариају једнио они из Пирота. Како би завршница била у знаку спорта, субота је резервисана и за меморијални стонотениски турнир у организацији овдашњег СТК „Гусар“, који ће такође ове године обележити пуну деценију традиције, након чега ће у вечерњим сатима мирно село вредних стапарских пољопривредника бити „окупирано“ бајкерима, односно учесницима свечарске мото-журке.

Текст и фото М.Миљеновић

Фото: Вредни експонати изложбе „Добра, стара времена“

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести