У термалној бањи у Пачиру лековите купке и под кровом 

ПАЧИР: Термална бања у Пачиру од петка је почела на купке да прима госте и у затвореним базенима, а минулог викенда многи житељи овог места бачкотополске општине и околине искористили су прилику да уживају у благодетима лековите воде.
Pacir Termalna banja2
Фото: Термална бања Пачир

Објекат термалне бање Пачир подигнут је пре три и по године, од када је током летње сезоне отворан за посетиоце, а сада је учињен наредни корак у развоју бањске понуде.

Објекти термалне бање Пачир се простиру на 700 квадратних метара, а под кровом је 200 квадатних метара са водом за купање. Бањско купалиште у Пачиру за посетиоце је отворено сваки дан од 11 до 19 сати. Дневна улазница за одрасла стаје 300 динара, за децу 200, а за последња два сата рада купање стаје 150 динара.

Температура воде овде је 32-36 степени, а дубина воде у базенима је 90 центиметара. Под водом су изграђена и места за седење. Инвестиција у вредности 25,6 милиона динара је реализована из финансијских извора Месне заједнице Пачир и буyета бачкотополске општине.

Према речима потпредседника Савета Месне заједнице у Пачиру Золтана Зомбатија бања дневно може да прими око 350 посетилаца, што за ово место значи велику наду у погледу развоја сеоског туризма. Већ су изграђени и мотели, а размишља се и о организованом издавању соба у приватном смештају.

Термална вода која се користи за купалишта је из дубине од 1.400 метара, а захваљујући високој концетрацији натријумхлорида изузетно је слана, па је погодна за инхалацију као и за лечење дисајних проблема. Анализе су потврдиле да је термална вода у Пачиру благотворна код реуматских обољења, дерматолошких, уролошких и гинеколошких проблема.

Иначе, у Пачиру је за летњу сезону 2014. године овде отворено купалиште у термалном језеру, у чије уређење и изградњу пратећих објеката је из покрајинских и средстава МЗ Пачир инвестирано око 60 милиона динара. Резултати анализа су показали да вода термалног језера поред много минерала садржи 21 до 22 грама соли по литру, те да је међу најсланијима у Панонској низији.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести