Мали апарат који живот значи
Изненадни срчани застој представља узрок смрти број један у свету, а две трећине смртних случајева због срчаног застоја дешава се код куће, на послу или за време рекреативног бављења спортом.
Смрт углавном наступа у оквиру неколико минута, осим ако се не обнови нормалан срчани ритам, а то је могуће урадити само техником познатом као дефибрилација. Аутоматски екстерни дефибрилатори, АЕД апарати, већ више година постављају се на јавним местима у Војводини Први је постављен у Инђији, а у Новом Саду од 2008. постављено је 15 апарата на јавним местима. Такозвани АЕД апарати испоруком електричног шока враћају срчани ритам када дође до инфаркта. Руковање уређајем није компликовано, јер даје гласовне инструкције на српском језику, а запослени у установама и објектима где се АЕД поставља пролазе едукацију како би могли да их користе.
Колико су дефибрилатори једноставни за употребу, а важни за преживљавање, показало се две године од постављања првог дефибрилатора у Новом Саду, у октобру 2010, када је скретничар Горан Петрешин њиме спасао живот човеку који је доживео инфаркт на перону Железничке станице. То је први случај употребе дефибрилатора на јавном месту од стране немедицинског радника.
У Новом Саду АЕД апарати постављени су на најфреквентнијим местима у граду: у Градској кући, згради Суда, на Спенсу, Штранду, Железничкој станици, Лиманској и Футошкој пијаци, на Стадиону „Карађорђе“, Градском гробљу, Медицинском факултету, Факултету техничких наука, у ЈКП „Информатика“, Културном центру Новог Сада, Заводу за здравствену заштиту студената и у Луци Нови Сад.
Директор Завода за хитну медицинску помоћ Новог Сада др Богдан Живановић рекао је приликом постављања једног апарата да су они потпуно безбедни за употребу и да електрични шок неће бити испоручен уколико апарат није препознао одговарајући ритам.
- У случају изненадног срчаног застоја најважнија је правовремена реакција спасиоца, односно особе која пружа прву помоћ. Битно је реаговати одмах, пре доласка екипе хитне медицинске помоћи - казао је тада др Живановић и додао да је план Завода да обучи што више грађана Новог Сада да рукују овим апаратом.
Др Живановић је више пута објашњавао да АЕД апарате могу да користе медицинари, али и лаици који су прошли обуку у Заводу за хитну медицинску помоћ Нови Сад. Ова едукације наставља се и у овој годни, а крајњи циљ је да сви Новосађани знају да рукују овим апаратом, односно пруже прву помоћ до доласка екипе хитне помоћи.
Од 2001. године у Европској унији се препоручије да АЕД апарати буду постављени у пословним зградама, хотелима високе категорије, бањама, тржним центрима, метроима, аеродромима, железничким станицама, авионима, спортским објектима, базенима, тениским теренима, фитнес центрима, сајмовима, геронтолошким центрима, а од 2002. године ти апарати су обавезни и у школама у САД. Препоруке су да се АЕД апарати постављају на места где дневно прође више од 1.500 људи, а идеално би било да су на таквој удаљености да се до њих може доћи и поставити на унесрећеног у року од пет минута.
Љ. Петровић
Смртност од болести срца 56 одсто
Аутоматски екстерни дефибрилатори представља једину ефикасну и успешну помоћ при изненадном срчаном застоју, од којег у Европи годишње умре 700.000, у Сједињеним Америчким Државама 400.000 особа, 150.000 у Великој Британији, 100.000 у Немачкој, 30.000 људи у Мађарској, те 5.000 људи у Норвешкој. Србија се налази у групи земаља с веома високим ризиком те болести, а чак 56 одсто укупне смртности изазвано је болестима срца и крвних судова.