light rain
28°C
23.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УСВОЈИТЕ ОВА ПРАВИЛА ЗА УШТЕДУ И ПРИЈАТНО РАСХЛАЂЕЊЕ...

А ШТА КАДА НИСМО КОД КУЋЕ? Треба ли искључивати клима уређај када излазимо из стана и која је температура најпријатнија и најисплативија СТРУЧЊАЦИ ВАМ РЕШАВАЈУ ВЕЧНУ ДИЛЕМУ

23.06.2026. 20:57 21:04
Пише:
Извор:
Telegraf.rs
k
Фото: Pixabay.com

Чим температуре пређу 30 степени, клима уређај постаје најважнији апарат у дому.

Међутим, готово свако лето понавља се исто питање: да ли је боље оставити климу да ради цео дан или је гасити сваки пут када изађете из куће? 

Многи верују да ће гашењем уштедети струју, док други тврде да је за уређај боље да ради без прекида. Стручњаци кажу да истина није баш тако једноставна, али да постоји одговор који може да сачува и новчаник и климу. 

Није проблем да ради цео дан, али под једним условом

Према тестовима које су спровели амерички стручњаци, клима не мора да се гаси сваки пут када изађете из стана или куће. 

Напротив, у многим случајевима исплативије је оставити је укључену, али на нешто вишој температури. 

Идеално је да током дана буде подешена на око 25 до 26 степени. Тако уређај не ради пуном снагом све време, већ само одржава температуру, трошећи мање енергије него када мора изнова да хлади потпуно загрејану просторију. 

Грешка коју многи праве

Једна од најчешћих навика јесте да људи угасе климу када излазе из куће, а по повратку је укључе на 20 или 22 степена како би што брже расхладили простор.

Стручњаци упозоравају да управо тада клима троши највише енергије.

Када је стан сатима био изложен врућини, уређај мора да ради максималним капацитетом како би температуру спустио за неколико степени у кратком року. 

Због тога је често економичније одржавати пријатну температуру него изнова хладити прегрејан простор. 

Када ипак треба угасити климу?

Ако из куће одлазите само на неколико сати, довољно је да температуру подигнете за четири до шест степени. 

Међутим, уколико вас неће бити дуже од шест до осам сати, потпуно гашење или коришћење "away" режима рада може бити боља опција. 

На тај начин избегавате непотребну потрошњу енергије док никога нема у простору. 

Инвертер клима мења правила

Велику улогу игра и тип уређаја који користите. 

Старији модели раде по принципу укључивања и искључивања, па често троше више струје и брже се хабају. 

Код модерних инвертер клима ситуација је другачија. Оне аутоматски прилагођавају снагу рада потребама простора и могу дуго да одржавају температуру уз знатно мању потрошњу. 

Због тога стручњаци сматрају да су управо инвертер уређаји најбољи избор за континуиран рад током летњих месеци.

Иако сви желимо да побегнемо од врућине, превелика разлика између спољне и унутрашње температуре није добра идеја. 

Стручњаци препоручују да она не буде већа од седам до осам степени. 

У супротном могу се јавити главобоља, сува слузокожа, умор и непријатан температурни шок када изађете напоље. 

Један детаљ прави огромну разлику

Колико год клима била квалитетна, неће радити како треба ако су филтери прљави.

Запрљани филтери отежавају проток ваздуха, због чега уређај мора да ради јаче и дуже како би постигао жељену температуру. 

Због тога стручњаци саветују да се филтери чисте најмање једном месечно током сезоне хлађења, а да се клима сервисира једном годишње. 

Шта је најбоља опција?

Ако имате савремену инвертер климу, најисплативије је да током највећих врућина одржавате стабилну температуру од око 25 до 26 степени, уместо да уређај стално гасите и поново укључујете. 

Тако ћете смањити потрошњу енергије, растеретити уређај и учинити боравак у дому много пријатнијим. 

Другим речима, клима не мора да ради на максимуму да бисте се расхладили. Много је важније да ради паметно.

(Telegraf.rs)

Извор:
Telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар