Уместо новца, полуге и златници у сламарици
Избијањем сукоба у Украјини почетком прошле године, финансијска криза закуцала је на врата чак и најјачих и најстабилнијих економија, а људи су одмах ставили прст на чело преиспитујући и истражујући који је најбезбеднији начин улагање новца.
Током великих економских криза кроз историју, као најбезбеднији начин штедње била је куповина злата. На нашем тржишту грађани али и привреда протеклих неколико година има могућност да штеди у инвестиционом злату. Како објашњавају економисти оно је ликвидно, што значи да било где у свету може лако бити замењено за новац, а његова главна карактеристика, која привлачи штедише, је да пораст инфлације повећава интересовање за куповину злата, што утиче на раст његове цене. Осим тога, због ограничене количине тог племенитог метала на тржишту, а и у природи, и све веће потражње, вредност му расте: Тако је због пандемије и нестабилне економске ситуације на глобалном нивоу у протеклих годину дана цена злата скочила за око 20 одсто.
Милица Радаковић из златаре „Сезам“ у Новом Саду, која већ неколико година у понуди има инвестиционо злато, објашњава да док новац губи вредност током инфлације, злато припада категорији најсигурнијих дугорочних улагања, јер тешко губи вредност.
- Реч је о чистом злату, најчешће у облику полуга и златних дуката, односно златника из најпрестижнијих светских ковница – каже Милица Радаковић додајући да власник полуге, уколико жели може чак и да је претопи у накит. – Најпрестижнији произвођачи злата налазе се у Швајцарској и послују у оквиру групације „Хераеус“. Они поседују тзв. сертификат ЛБМА „Гоод dеlivеry“, што је гаранција чистоће и квалитета које имају њихове кованице. Златне полуге доступне су и тежинама од једног, два, пет, десет, 20, 50, 100, 250, 500 и 1.000 грама, као и од једне унце злата (31,1 грам).
Занимљиво је да је цена грама чистог злата нижа у већим полугама, а скупља у полугама мањих тежина, па се тако тренутно цена плочице од једног грама креће се око 9.000 динара, а одређује се у складу са ценом злата на берзи. Плочице су обично упаковане у тзв. блистер паковање на којем су исписане све неопходне информације о произвођачу, тежини, квалитету злата од којег је направљена. Углавном је уписана ознака за чистоћу злата 999,9 (24 каратно злато). Финоћа, односно чистоћа представља удео чистог злата у производу и најчешће се изражава процентуално. Дакле, производи који имају финоћу 999,9 имају у себи 99,9 одсто чистог злата. Серијски број полуге угравиран и на плочици и врло је битан пошто представља њену индентификацију помоћу које се доказује њено порекло по потреби.
Инвестиционо злато купују грађани различитог сталежа, а како каже наша саговорница интересовање полако расте за овај вид штедње али људи још увек не знају много о томе.
- Када нас муштерије назову најчешће се распитују како изгледају плоче, колико коштају, која је процедура приликом куповине, што нам говори да још увек имају доста недоумица. У иностранству је то, пак, популаран начин штедње и даривања чланова породице и пријатеља за важне датуме попут рођендана – објашњава Милица Радаковић додајући да је у нашој земљи, када је реч о грађанству, највеће интересовање за плоче мање грамаже.
Текст и фото: Силвиа Ковач