Бумбић: 80 одсто кеса тање од дозвољеног

НОВИ САД: Четири од пет кеса су знатно тање од стандарда па чешће пуцају, а држава није спровела ниједну контролу квалитета тих производа током више година, изјавио је председник удружења Заштита потрошача Ненад Бумбић.
plasticne kese kupovina pixabay
Фото: pixabay.com

Удружење је саопштило да је на Технолошком факултету у Новом Саду дебљина кеса тестирана на узорку од 284 пластичне кесе из 127 продавница.

Бумбић наводи да је утврђено да два велика трговинска ланца продају кесе које су чак 74 одсто тање од минимално дозвољених 50 микрона.

У продавницама великих компанија узорковане су кесе дебљине и од само 5,5 микрона - што је око 10 пута тање него што морају да буду. Кесе су просечно 26 одсто тање него што је прописано. Овако лоше стање је директна последица тога што држава није спровела ни једну контролу дебљине кеса  или њихове био-разградивости од када су пре више од 10 година  усвојени прописи који  регулишу производњу пластичних кеса,  оценио је Бумбић.

Утврђено је да су кесе код највећих продаваца техничке робе и ексклузивније обуће и одеће, у просеку дебље од 50 микрона.  

Да кесе нису узорковане и у продавницама скупље робе и да је у узорку било више мањих трговаца којих и даље има више на тржишту од великих ланаца, резултати би били још лошији, оценио је он.

Додаје да је због изостанка контроле држава пропустила између 25 и 50 милиона евра прихода од такси прописаних за стављање у промет пластичних кеса.

Држава је пре више од 10 година донела одлуку да произвођачи такозваних био-разградивих пластичних кеса плаћају око 10 пута мање таксе у односу на произвођаче класичних пластичних кеса. Држава никада није контролисала да ли су кесе на нашем тржишту разградиве или не. Пошто произвођачи знају да држава не тестира кесе, већина њих само декларише да производи разградиве кесе, а реално на тржиште пласира обичне  кесе, тврди Бумбић.

Објашњава да произвођачи тако избегавају да купују  скупе адитиве за разградивост.  али  да плаћају таксе  у износима  од  више  милиона евра годишње.

Држава је практично онемогућила пословање  поштеним  произвођачима,  јер они нису конкурентни  ако заиста производе  разградиве кесе прописане дебљине, рекао је он.                                   

Како је оценио, допуштањем да се „закида“ на дебљини се директно урушава цела концепција мера Града Београда и Европске уније за смањивање количине кеса које бацамо.

Они су одредили минималну дебљину кеса са намером да тако осигурају да оне не пукну после прве употребе и да потрошачи могу више пута да користе кесе, што би требало да доведе до тога да их мање бацамо и производимо, подсетио је Бумбић.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести