ДНЕВНИКОВ АЛЕРГОАЛАРМ Упозорење! Висока концентрација полена храста

Према Алергијском (поленовом) календару тренутно је у ваздуху висока концентрација полена храста који je јак природни алерген.
Слободан Шушњевић/Храст
Фото: Слободан Шушњевић/Храст

Храст је врло доминантна биљна врста на Балкану и са врло разноврсном применом, нарочито у кућним домаћинствима. Како се сматра веома отпорном врстом веома је заступљен у урбаним срединама.

Шта је полен?

Полен је најјачи природни алерген. Микроскопске је величине (невидљив оку) и представља производ различитих врста биљака које се на тај начин размножавају. За популацију у целини је важан полен који се преноси путем ваздуха и који је главни узрочник алергијских тегоба дисајних путева. Поленске честице су разних облика, величина и веома су лаке. Због ових особина полен се веома лако преносе ветром и до неколико стотина километара од саме биљке. Алерген полен поседује око стотину биљних врста широм света.

Фото: pixabay.com

Поленов календар

Поленов (алергијски) календар представља графички приказ поленовог спектра у ваздуху одређеног подручуја на коме је вршено мерење за одређени временски период. Због различитости биљних врста и различитости периода почетка цветања, поленов (алергијски) календар не може бити универзалан и мора да се израђује за свако биографско подручује. Поленски календар нас информише о почетку, трајању и крају цветања (опрашивања) биљних врста на одређеном подручију, а чији полен представља алерген.

Фото: Dnevnik.rs

Симптоми алергија на полен

Симптоми алергије временски трају много дуже од симптома прехладе.

Тегобе се у највећем броју случајева ублажују применом одређених лекова.

Алегијске тегобе се јављају учестало, сваке године у истом периоду. Симптоми су следећи:

1. Кијање и обилни воденасти секрет из носа.

2. Спорадично губљење чула мириса.

3. Непријатан свраб слузнице грла и носа.

4. Сузење, печење и свраб очију.

5. Црвенило очију.

6. Кашаљ.

7. Отежано дисање.

Препоруке алергичним особама

1. Активно се информишите о динимаци алергена на дневном и недељном нивоу. Пратите извештај надлежних служби и алергијски календар и према њима ускладите своје дневне активности.

2. Након боравка у природи, на отвореном одмах чим уђете у дом умијте се, истуширајте се, оперите косу и обуците другу гардеробу, како бисте спречили уношење полена у простор у коме боравите највећи део дана.

3. Очеткајте и истуширајте кућне љубимце након шетње јер и они уносе полен.

4. Ако живите у кући, редовно одржавајте окућницу и травњак у свом дворишу како бисте спречили цветање травнатих површина.

5. Приликом кошења травњака обавезно је коришћење радног комбинезона и заштитне маске.

6. Избегавати шетњу у близини и кроз закоровљене површине.

7. Приликом планирања годишњег одмора проучите алергијске календаре за дестинација на које путујете.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести