Ђорђевић: Све мање позитивних на Ковид, мере и даље важе

БЕОГРАД: У геронтолошким центрима у Србији све је мање корисника код којих је тест на корона вирус последњих дана био позитиван, а све мере које су важиле у време ванредног стања неће још увек бити стављене ван снаге у установама социјалне заштите, каже министар рада Зоран Ђорђевић.
djordjevic
Фото: Танјуг/ Сава Радовановић

"Остају све мере које су важиле и до сада, док је трајало ванредно стање а уз праћење ситуације и у договору са епидемиолозима видећемо да ли можемо касније неке мере да релаксирамо", рекао је Ђорђевић за Танјуг.

Министар наводи да је из дана у дан и у тим установама све мање оних који су позитивни на корона вирус.

Истиче да би редовна ситуација без нових заражених могла да се очекује у наредне две недеље.

Последњи подаци ресорног министарства показују да је у установама социјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих, присуство вируса КОВИД - 19 потврђено код 264 корисника и 73 запосљних.

Излечено је 398 корисника и 124 запослених.

Корисници у установама социјалне заштите за који постоји процена да могу бити потенцијални преносиоци вируса смештени су у изолацију, док запосљни, код којих постоји оваква опасност, не долази на посао и налази се у кућној изолацији.

Министар подсећа да је највише проблема било у Геронтолошком центру у Нишу, али да је тамо сада ситуација под контролом и да ће се пратити и реговати ако буде потребе у наредном периоду.

Истиче да рођаци и старатељи својим ближњима смештеним у домовима за стара лица могу одређеним данима да донесу нешто од намирница попут воде, средстава за хигијену, али уз обавезне мере дезинфекције.

"Што се тиче домова у којима има оних који су превентивно отишли у изолацију данас ћемо упутити допис да нам дају план како ће се у наредном периоду вратити у редовне токове рада у складу са свим мерема", каже Ђорђевић.

Мере превенције и заштите, изричит је, остају на снази и са њима се неће попуштати све док се ситуација не буде стабилизовала, односно не буде ниједног зараженог корисника.

Када је реч о томе како се организује повратак из болница у домове Ђорђевић објашњава да је у државним организован тако да се они који су излечени и имају негативан тест на корону враћају у своје домове и превентивно одлазе у посебне просторије, односно собе које су намењене за изолацију наредних 14 дана.

У приватним домовима, код којих није било пропуста у претходном периоду на исти начин се организује повратак лица са лечења.

Што се тиче домова у којима је било пропуста и којима је забрањен рад, односно примање корисника назад, организована је посебна процедура, односно постоје три плана за смештај.

Први превиђа да се по изласку из болнице обавештава старатељ који треба да одлучи да ли ће корисника преузети и да он буде код њега у изолацији 14 дана или да нађе нови дом где ће такође првих 14 дана бити у изолацији а после боравити у редовним околностима.

Ако корисник нема сродника или се он не јавља не и не преузме обавезу, посао преузима Центар за социјални рад који лице смешта у дом, а онда уколико се сродник није одазвао подиже кривичну пријаву пртив њега због занемаривања, каже министар.

"Не постоји опција да корисник остане сам и да нико не брине о њему", наводи министар Ђорђевић и додаје да су болнице и Центри за социјални рад детаљно упознати са том процедуром.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести