(ФОТО) Ако продамо један метар у десет дана добро је: Цене дрва ниже него прошле године али купаца нема ни за лек, Вељко не памти да је потражња икада била овако мала

ЛУЧАНИ: Крај лета традиционално означава и почетак сезоне куповине огрева за предстојећу зиму. И док је прошле године у ово доба владала огромна потражња упркос високим ценама дрва за огрев, ове године ситуација поприлично другачија. Купаца готово да нема, а цена по метру сада је доста нижа него лани.
д
Фото: РИНА

- Цене су драстично пале у односу на 2022. годину. Сада је тренутно на лицу места метар дрва 6500 динара, док ако рачунамо доставу излазе и до 8,500 динара, и то за ложење су најбољи буква и цер. Ми прошле године нисмо могли да дотерамо шлепера колика је потражња била. Међутим, ове године, ако продамо метар у десет дана добро је - каже за РИНУ дрвосеча и продавац Вељко Милосављевић из лучанског села Дљин.

Он додаје да је код појединих продаваца било купаца који су дрва узимали чак на цепанице, а не на метар. Милосављевићи имају сталне муштерије, али и њихова куповина сада се разликује. Како кажу, ове године они који су наручивали десет метара сада наручују упола.

Фото: РИНА

- Домаћини скоро да се и не интересују за огрев, да ли је разлог то што им је дрва остало од прошле године јер је зима била блага, или су већ у марту купили огрев када је цена била нижа и од тренутне то не знам, али свакако зна се да је сада сезона када се дрва купују. Рецимо,прошле године имао сам преко пет позива дневно за куповину, данас једва један, вероватно је опала куповна моћ код грађана - каже Милосављевић.

Прошле године, присећа се Вељко, велике количине огревног дрвета отишле су у све делове Србије, али и у земље региона.

- Знамо да онај ко хоће да се огреје са добрим дрвима, он купује у западној Србији. Тако да смо на стотине кубика отерали не само Београд већ и читаву Војводину, сада видимо да су стоваришта која су откупљивала преплављена прошлогодињом робом која је остала непродата. Притом, није само стала продаја сирових дрва, већ и оних која иде у грађевинаство, колеге чак из хрватске Славоније који се баве прерадом дрвета су у незавидној ситуацији јер им је много сирове грађе остало непродато - закључује Милосављевић.

(РИНА)

Фото: РИНА

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести