ГОМИЛЕ ОТПАДА на неприступачним теренима Бацају УГИНУЛЕ ЖИВОТИЊЕ, СТАРИ НЕМАШТАЈ, ШПОРЕТЕ где стигну

Санирано неколико дивљих депонија на територији општине Ариље, a реализација великих еколошких пројеката тек следи
а
Фото: РИНА

Oпштина Ариље важи за престоницу црвеног злата у Србији и богата је природним лепотама, али  упорно, и успешно, бије битку са недовољно еколошки освешћеним грађанима који неретко формирају дивље депоније на обалама река Моравице. Дешава се да управо нагомилани отпад угрожава засаде малина и другог воћа који се налазе у приобаљу река.

- Махом долазе преко ноћи и истоваре гомолу отпада, како не би били ухваћени. Ми ујутру кад одемо до малињака имамо шта и да видимо. Несносан смрад се неретко ширио селом, бацају угинуле животиње, стари немаштај, шпорете. Нема чега нема. Ми увек пријавимо ово надлежнима, јер сами проблем не можемо да решимо. Много улажемо у своје засаде како би то све било здраво и органски и онда неко дође и у непосредној близини вам избаци смеће, каже за РИНУ мештанин села Богојевићи код Ариља, идентитет познат редакцији.

Фото: РИНА

Надлежни у општини Ариље, како кажу, нису и не могу остати неми на овај велики проблем са којим се суочавају мештани великог броја села.

- У протеклом периоду смо санирали неколико дивљих депонија у селима Вирово, Бреково и Рзавац. У сарадњи са министарством заштите животне средине опредељана су значајна средства и ради се о милионима динара. Циљ нам је да их све очистимо, али и да се поставе камере како се такве ствари више не би понављале. Крајњи циљ јесте да се допре до свести грађана, да схвате да је природа наше зајендичко добро и да не треба да је уништавамо, јер тако сами себи штетимо, рекао је за РИНУ Предраг Маслар, председник општине Ариље.

Он додаје да ће у наредој години бити издвојена још већа средства за заштиту живиотне средине на територији општине Ариље.

Велики пројекти на пољу екологије у Ариљу тек следе, а током последње две године успешно је извршено неколико акција пошумљвања на неколико градских територија.

Фото: РИНА

Велики Рзав - еколошки бисер којем такође прети да буде загађен?

Иако у јавност стижу ружне слике са српских река које су препуне смећа, за Велики Рзав који извире у подножју планине Мучањ и протиче кроз Ариље може се рећи да колико-толико одолева јер је ова река проглашена званично за једну од две најчистије реке у читавој Србији. Велики Рзав дугачак је 62 километра, а од виталне важности је и за хиљада грађана који се са тог система снабдевају водом за пиће.

- Праве га Пресечка река која извире на обронцима планине Чемернице и Јамчица у селу Мочиоцима, река даље тече кроз четири кањона далеко од путева и насељених села, први је Височки, где се могу видети и термални извори, а на потезу од Радошева до Крушчице се налази сужење и каскадни водопад висине око 2 метра. На том делу река је уска и улази у кањон Орловаче и овај део може да се упореди са Таром.  Велики Рзав је јако лепа и узбудљива река, која протиче кроз чист кречњачки кањон, са јако брзим протоком воде и константним мањим буковима, кажу за РИНУ у Спортско - туристичком центру Ариље.

Остаје нада да појединци и групе неће уништити овај природни бисер који протиче кроз њихов крај.

РИНА

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести