Грајф: У Сребреници страшни злочини, али то није геноцид

БЕОГРАД: У Сребреници се није догодио геноцид и нема основа за тврдње да је око 8.000 Бошњака убијено у тој регији у јулу 1995. године, закључци су Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године, чији је извештај представљен данас у Београду у присуству осморо чланова те комисије.
grajf
Фото: Танјуг видео

Комисија, на чијем је челу израелски историчар и стручњак за историју холокауста Гидеон Грајф, конституисана је у марту 2019. године од стране Владе Републике Српске и пуне две године је радила на извештају који је објављен на више од 1.000 страна.

Према проценама Комисије, између 1.500 и 3.000 бошњачких војника је заробљено и убијено на више различитих локација, а Грајф каже да Комисија не сматра да се у Сребреници догодио ни појединацни злочин геноцида нити геноцид уопште, али да ''препознаје чињенице'' да је хиљаде људи убијено на најстрашније начине и да одговорни за те злочине морају бити приведени правди.

''Као Комисија стојимо иза сваког слова, наш једини циљ је била истина, сигурни смо да су наши резултати истинити и да представљају реално стање ствари. Обавили смо детаљан посао и верујемо да ће извештај бити коришћен у региону'', рекао је Грајф на конференцији за медије.

Комисија је, каже, проценила да се злочини у Сребреници не могу сматрати геноцидом у складу са чланом 6 Римског статута заједно, јер слично понашање, како је навео, морало би да се понови против једне исте групе.

Грајф сматра да је кључно да се геноцид дефинише како треба и да се тај термин не користи олако.

''Ако би термин геноциод непрестанио користили, временом би тај термин постао безначајан, свака војска и сваки конфликт би постао геноцидан'', рекао је Грајф.

Према његовим речима, извештај Комисије треба да помогне свима у суочавању са прошлосцћу, да ојача толеранцију међу народима у БиХ и помогне коначном помирењу и заједничком суживоту свих народа у БиХ.

Нагласио је да Комисија не жели да умањи патњу и страдање било којих жртава и да чланови поштују и саосећају са свим жртвама свих народа из рата у БиХ.

''Комисија је желела да стигне до истине. Желели смо да спроведемо анализу која ће ставити људску патњу у контекст помирења и дијалога. Надамо се да ће након објављивања овпг извештаја бити спровддени конкретни кораци како би се сви суочили са прошслошћу'', навео је Грајф.

Додао је да је једини начин помирења и дијалога да сви народи и сви представници међународне заједнице одају почаст страдалима у исто време на свим местима где су се страдања догодила, без изузетка.

Грајф је рекао да је комисија, састављена од 10 еминетних светских стручњака из различитих области, била потпуно независна у раду.

''Нико није покушао да се меша, да ствара притиска и да нам диктира шта треба да радимо. Влада Републике Српске дала нам је потпуно слободу и обећала да ће прихватити какви год буду закључи извештаја. Преузела је велики ризик на себе, али то је била њена одлука и влада је одржавала своју реч'', рекао је Грајф.

Навео је да су чланови Комисије имали прилику да изуче перцепције које људи имају везане за злоцине почињене у Сребреници 1995.године, а мултидисциплинарни састав комисије омогућио је да чланови имају различити приступ и користе различите методологије.

''Осим коришћења документације која нам је била доступна, докумената који постоје при Хашком трибуналу користили смо различита сведочења, судске пресуде...'', навео је Грајф.

Члан Комисије Маркус Голдбах, који годинама заступа жртве Холокауста на суђенима некадашњим нацистма, поновио је да у Сребреници није било геноцида и да се тај догађај не може да пореди са жртвама геноцида у Руанди или Холокауста у Другом светском рату.

''Оно што смо пронашли у пресудама је да је постојала намера да се почини злочин геноцида, али ми мислимо да није било довољно велике намере да се више од 7.000 људи убије, иако Међународни кривични суд има другачије мишљење'', рекао је Голдбах.

Валтер Маношек, професор Универзитета у Бечу, рекао је да после 25 године у медијима постоје предрасуде о догађајима у Сребреници и да је у разговору са бројним новинарима широм света приметио да су говорили само о 8.000 цивила, а да нико од њих чуо за 28. дивизију.

''Они су веровали да су страдали само цивили, нису имали других информација и 25 година се понавља прича која нема везе са реалношћу'', рекао је Маношек.

Чланица Комисије Јуки Оса, професорка политичких наука на Универзитету Рикјо у Токију, рекла је да Комисија не негира оно што се десило у Сребреници уз оцену да је то био злочин.

''Да би се оваква врста злочина превенирала у будћности и да се спречи ратни сукоби, не смемо да заборавимо да се ово десило'', рекла је Оса.

У Независној међународној комисији су и професор анатомије на Медицинском факултету у Београду Марија Ђурић, високи званичник МУП-а Нигерије Аденреле Шинаба и Стивен Мејер, професор студија националне безбедности који је годинама радио у Централној обавештајној агенцији (ЦИА).

Мејер: Инцков закон неморалан, имаће супротан ефекат

Закон о забрани негирања геноцида, који је у БиХ усвојен на иницијативу бившег Високог представника Валнетина Инцка је неморалан и нелегалан акт, изјавио је данас члан Независне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији Стивен Мејер.

Он је нагласио да се у Сребреници није догодио геноцид и да ће то поновити и када оде у Републику Српску.

''Запрепаштен сам да било ко прихвата тај закон као ваљан и важећи. Не могу да верујем да човек, који је описан као кукавица, три дана пред напуштање функције произвољно прогласи закон за који каже да парламент мора да усвоји без икаквих измена'', рекао је Мејер у Београду на прес конференцији на којој је представљен извештај Комисије о догађајима у Сребреници, на чијем је челу израелски историчар Гидеон Грајф.

Мејер, који је дуго година радио у Централној обавештајној агенцији (ЦИА), рекао је да не разуме зашто Тужилаштво у БиХ прихвата тај закон који је, како каже, наметнут нелегално и неморално.

Додаје да верује да то има везе са тиме што је, како каже, овај део света дуго био под утицајем великих сила.

Мејер сматра да ће Инцков закон имати ''супротан ефекат'' и да ће, како каже, удаљити БиХ, а да уз позицију коју је заузео Милорад Додик, може доћи до предлагања независности Републике Српске.

''Нико не негира геноцид, али оно што се десило у Сребреници не потпада под геноцид. То је било масовно убиство и било је ужашно, рекли смо и руководству Републике Српске да су ту су Срби починили злочине и ми не бежимо од тога'', навео је Мејер.

Казао је да ће то поновити и у Републици Српској и да се нада да га због тога неће ухапсити.

''Ја ћу исту ствар тамо рећи, не видим зашто би било ко прихватио тај закон, то је неуставно'', рекао је Мејер.

Наглашава да је разочаран што амбасаде САД и Велике Британије у Сарајеву сматрају законитим одлуке Високог представника у БиХ, истичући да наметнути закон нема везе са геноцидом, већ са нападом на демократију у БиХ.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести