ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗУЈЕ Колико грађана Србије сматра да живи боље, а колико лошије

БЕОГРАД: Већина грађана углавном је задовољна својим животом, али су углавном незадовољни одређеним питањима, показало је данас објављено истраживање Демостата.
nork safarikova novi sad RH
Фото: Дневник/ Р. Хаџић

Социолог и главни истраживач Демостата Срећко Михаиловић рекао је  је истраживање спроведено на 1.600 људи крајем априла и почетком маја и да је показало да 24 одсто испитаника тврди да живи боље, а 29 одсто горе.

Како је речено приликом представљања истраживања, када се ради о кључним аспектима живота у друштву и држави већи проценат испитаника није задовољан, тачније њих 56 одсто је незадовољно здравством, док је 15 задовољно.

Када се ради о правосуђу, њих 54 одсто је задовољно, а 16 незадовољно.

Испитаници, њих 49 одсто задовољно је привредом, 15 одсто је незадовољно, а школством 44 одсто је задовољно, 22 незадовољно.

Оцењујући пут којим Србија иде, 26 одсто сматра да наша земља иде на боље, 33 на горе, а 41 одсто да стоји у месту.

Истраживање показује да 42 одсто испитаника сматра да Србија треба да задржи добре односе са Русијом по цену одустајања од ЕУ. Са друге стране, 23 одсто сматра да би Србија требало да усклади своју спољну политику са ЕУ и уведе санкције Русији.

Када је реч о животном стандарду, 60 одсто испитаника има месечна примања мања од 60.000 динара, док више од 100.000 динара месечно приходује седам посто испитаника.

Коментаришући резултате истраживања, редовни професор Факултета политичких наука Зоран Стојиљковић оценио је да код нас у друштву постоји потпуно одсуство спољнополитичке адресе.

"Грађани би се у проблему Косова прво одрекли Европске уније. То јест, прво се одричемо онога до чега нам је најмање стало", истакао је Стојиљковић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести