Ивануша: Ковид није поштедео ниједну земљу, неке боље прошле

БЕОГРАД: Представник Светске здравствене организације Маријан Ивануша изјавио је данас да не постоји део света који нема жариште корона вируса, али и да неколико земаља од почетка добро контролише ситуацију.
ivanusa
Фото: Youtube Printscreen

Он је за рекао да је тешко рећи која су нова жаришта пошто огромних има свуда по свету, истичући да се у Африци брзо повећава број оболелих, а да је најгора ситуција у САД, Бразилу, Чилеу, Перуу, Јужноафричкој Републици.

Према његовим речима, постоје земље где је ситуација константно лоша, али стабилна, попут Украјине и Молдавије, а постоје и земље у којима је ситуација константно добра, попут Вијетнама, Грузије, Словачке.

"У тим земљама су брзо применили прве мере, слично као у Србији, с тим што је Србија имала другачију ситуацију због повратка грађана из других земаља. Брзо су одреаговали и одржавали те мере дуго времена", наводи Ивануша.

Он је додао да су и те земље прогласиле ванредне ситуације, али да прелаз од ванредне ка новој нормали није био тако драматичан и да су људи схватили да треба да се придржавају мера.

Ивануша је оценио и да је у Србији сада другачија ситуација него пролетос и подсетио да је Србија у марту брзо реаговала без обзира на то што је епидемиолошка ситуација била компликована због повратка великог броја грађана из европских земаља.

"Оштрим мерама се обезбедило да први врх првог таласа био релативно мали, брзо је прошао. Кренуо је нагоре, брзо зауставио се и кренуо брзо да опада. Међутим сада је ситуација другачија. Појавио се други врх, битно је да остане негде на нивоу да може да се контролише, омогућује здравственом систему да обезбеђује здравствене услуге које су битне", реко је Ивануша.

Говорећи о вакцини против вируса ковид-19, он је оценио да фирме које сада развијају вакцину преузимају ризик да те вакцине баце ако нису ефикасне, као и да ако буде произведена до краја године, њене количине ће бити ограничене.

Он је казао и да СЗО не даје препоруке појединим земљама да ли вакцина треба да буде обавезна или волонтерска.

"Саветујемо земље да одлуче тако да се у контексту те земље постигну најбољи резултати. Пошто знамо да се људи пуно крећу, очекујем да ће улазак у поједине земље бити потребна потврда о вакцинацији", рекао је Ивануша.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести