ИЗГУБИЛИ СТЕ ПАСОШ НА ПУТОВАЊУ Корак по корак шта треба да урадите у том случају

И ако мислите да се то вама никако не може догодити, напросто зато што водите рачуна о својим личним стварима, можда би ипак требало да размислите још једном.
Pasoš  foto: Dnevnik.rs/ilustracija
Фото: Dnevnik.rs

Искуство које се може сврстати у врло непријатно дефинитивно је губитак пасоша током путовања. И ако мислите да се то вама никако не може догодити, напросто зато што водите рачуна о својим личним стварима, можда би ипак требало да размислите још једном.

Већина туриста која је доживела ову изузетно непријатну ситуацију јесте водила рачуна о својим личним стварима. Али се ипак догодило да у некој другој земљи остану без овог документа.

Под претпоставком да сте утврдили да вам је неко украо пасош или сте га негде изгубили, немојте паничити. Јесте то лакше рећи него учинити, али заиста вам у таквој ситуацији паника неће ићи наруку. Много је боља опција да размислите о томе шта је потребно да урадите.

Сада долазимо до оних уобичајених препорука пред путовање у иностранство. Имајте при руци увек бројеве телефона за хитне случајеве конкретне земље и број телефона конзуларног, односно дипломатског представништва Републике Србије у тој земљи. Без тога једноставно не би требало да крећете на пут.

Иако многи туристи баш и не размишљају о томе, руководећи се оном чувеном: „Ма неће мене!“, ипак ви имајте те бројеве телефона. Злу не требало, што би се рекло.

Не треба заборавити ни то да би пред полазак на пут требало да имате или фотографију пасоша у свом мобилном телефону или фотокопију прве стране пасоша, јер ће вам то користити управо у оваквим ситуацијама. Подразумева се да би фотокопију требало да држите одвојено од пасоша. Баш због оваквих ситуација.

Надлежне институције

Дакле, ако сте установили да вам је пасош нестао и не паничите, отиђите до најближе полицијске станице, како бисте пријавили нестанак документа. Управо то је први корак, који је уједно и најважнији за вашу безбедности, јер ћете тако у великој мери моћи да спречите потенцијалну крађу идентитета, наводи "Тајмс оф Индија".

Следеће што би требало да урадите јесте да ступите у контакт са конзуларним или дипломатским представништвом наше земље. Битно је да будете концизни и да службеника амбасаде прецизно обавестите о целокупној ситуацији.

И у суштини, учинили сте оно што је најважније.

После тога би требало да добијете привремени документ, који ћете моћи да користите током путовања у Србију. Имајте на уму само да вам у дипломатском представништву могу тражити релевантан доказ о идентитету и евентуално полицијски извештај о пријави. Свакако ће се потрудити да вам помогну, а то је у таквој ситуацији најбитније.

Да бисте спровели целокупан процес, не би требало да пропустите ни завршне кораке. Важно је да обавестите и авио-компанију, али и запослене у хотелу или другом смештајном објекту у коме сте одсели.

У случају да путујете преко туристичке агенције, подразумева се да би требало да о овом немилом догађају обавестите представника агенције на конкретној дестинацији.

Сада сте заиста учинили све што је потребно да бисте негативан ефекат те ситуације свели на минимум.

(Б92)

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести