Јанковић: Најчешће дискриминисане су жене на породиљском

БЕОГРАД: Повереници за заштиту равноправности у току прошле године грађани су се највише жалили због дискриминације током породиљског одсуства, на основу инвалидитета и старосног доба, а свака трећа тужба односила се на пружање јавних услуга или коришћења објеката и јавних површина.
trudnica, ilustracija
Фото: Илустрација

Поред годишњег извештаја, у Скупштину Србије је стигла и препорука поверенице да се укине забрана запошљавања у јавном сектору, или бар измени, а како је повереница Бранкица Јанковић рекла за РТС, разлог за то је што у пракси та забрана дискриминише жене, нарочито мајке које се врате са породиљског.

У једном тренутку било је неопходно имати један овакав закон, требало је извршити реформу државне управе и смањити број запослених у одређеним деловима. Показало се у пракси, према притужбама које нам стижу, да је он неједнако погодио мушкарце и жене, пре свега жене које су током трајања рада на одређено време користиле трудничко и породиљско одсутво, након чега би остајале без посла и оне, фактички, нису ни биле у радном односу, рекла је Јанковићева.

Како је рекла, начин на који се сада долази до новозапослених, када неко оде у пензију или боловање, створио је проблеме у функционисању виталних делова система попут здраствене заштите, социјалне заштите, образовања...

Говорећи о примедбама на Закон о финансијској помоћи породици, које су такође биле део извештаја, она је изразила наду да ће и по том питању ускоро бити донета одлука Уставног суда.

Ми смо поднели иницијативу за оцену уставности али и иницијативу ресорном министарству за измену закона пре свега у висини надокнате током породиљског боловања на шта је и стигао и највећи број притужби, рекла је Јанковићева.

Она је додала и да су поред жена најчешће дискриминисане жене с инвалидитетом и старије особе.

У извештају, као и до сад, навели смо који су све то проблеми, на који их начин ваља отклонити и дали читав један преглед стања како заједно ствари можемо да унапредимо, рекла је за повереница Јанковић.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести