"КАД ЧУЈУ ДА ПРИЧАШ СРПСКИ - ПОБЕГНУ" Ања из Зрењанина открила све о животу Срба у Немачкој

Ања Сопоњаи из Зрењанина већ пар година живи у Немачкој, а на одлазак из Србије одлучила се заједно са својим супругом.
nemacka, pixabay
Фото: pixabay.com

По професији је дизајнер текстила и одеће, у Србији се бавила шивењем хаљина које је продавала путем интернета. Како каже, од короне је посао стао.

- Муж ради као шофер, како није био задовољан платом, мој посао је стао и тако смо решили да се из Србије преселимо у Немачку, у децембру 2020. године. Пријатељи су помогли да се снађемо. Сада сам на курсу, учим језик и тренутно не радим. Супруг вози, али краће туре, тако да ради углавном од осам до 17 сати, некад и поподне - прича Ања.

Каже да јој из Србије не недостаје ништа посебно, а у родни крај често долази због мајке.

- Овде живимо две и по године, мени лично из Србије ништа не недостаје, нисам неко ко пати за храном, имам само маму па ми она недостаје. Често идемо за Србију па је често и виђам. Једна сам од ретких којој одговара овај менталитет, све ми одогвара, од кухиње, природе, имам четири мала језера где могу увек да одем, имам све овде што ми је потребно да се осећам задовољно, одговара ми њихов менталитет, зна се шта се сме ста не - каже Ања за Курир.

Са супругом живи у изнајмљеном стану од 50 квадрата, има терасу, као и паркинг, а што се тиче месечних трошкова је то кошта 800 евра. Како каже, у то није урачуната струја, интернет, мобилни, као и осигурања.

- Сада, да рачунамо струју 70 евра, интернет 50, једна моја плата би покрила трошкове и цела партнерова остане, на шта ћеш то да трошиш, то све зависи од личности. Дечији додатак је до 250 евра по једном детету, да ли постоји још нешто не знам, немам децу. Ако имаш троје деце, ето, они ти плаћају тај стан - каже Ања за Курир и истиче да на крају месеца, кад се сведу рачуни ипак може и да се уштеди:

- Колико ћете да уштедите то зависи искључиво од ваше плате и расхода које имате. Али, да је могуће да се уштеди, јесте. Како знам из приче, неки успеју да уштеде и до 1.500 евра месечно - истиче она за Курир.

Оно што нас је изненадило у разговору са Ањом јесте чињеница да се Срби у Немачкој и не држе толико заједно.

- Људи са Балкана се друже и помажу, али ако конкретно мислимо на Србе то није случај. Не помажу се и не друже се међусобно. Кад чују да причаш српски побегну од тебе - рекла је Ања.

Објаснила је и да није истина да Немци не воле Балканце, већ је ствар у познавању језика. Ако знате језик, они су љубазни и насмејани, хоће да причају, увек љубазно одговоре. У маркету или било којој продавници, да купиш ТВ или било коју глупост обавезно ти свака радница каже - лепо проведите викенд, ако је петак, лепо проведите вече, дан, не постоји радница која то не каже, 90 одсто радника било где, то морају да кажу да ли љубазно или јер мора, каже свакако, а теби је то лепо да чујеш.

- Јесу можда хладан народ али ако им насмејано приђес они ће ти љубазно одговорити, немаш радницу у банци која је нервозна, џангризава, није насмејана, где год да одеш да одрадиш нешто сви су љубазни, нису као код нас и оно чувено "фали ти један папир", за све имају времена.

Занимало нас је и којим се то пословима Срби највише баве у Немачкој.

- То су углавном послови неговатељице, чишћење, грађевина, шофери и ДХЛ, то је оно што наши људи највише раде. Неговатељица има плату од 1.500 до 1.800 нето, чишћење овде претежно иде на пола радног времена тако да је 30 евра бруто сат, то дође око 800 евра нето. Плата на грађевини је 2.700 бруто, шофери имају од 2.200 они који развозе палете, до оних који возе велике шлепере, то је до 3.000 евра нето. ДХЛ, то су послови везани за пошту писма, они имају 1.700 евра нето, тиме се највише баве наши људи овде - открила нам је Ања.

Када је реч о разликама у платама између Срба и Немаца, она истиче да тако нешто није уобичајено.

- Нема разлике, никакве. Плата се добија и на стаж, не деле људе по националности. Већу плату можес да имаш ако, на пример, знаш јако добро језик, па добијеш бољу позицију, али ако радите исти посао нема разлике, нема ту никакве разлике.

(Курир.рс)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести