Кисић: Оболевају углавном млађи, старији и деца одговорнији

БЕОГРАД: Заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да се највише заражавају они који се и највише излажу ризику од вируса и да су то углавном особе млађег и средњег узраста социјално активне, које излазе и имају највише контаката и додала да су они значајни "расадници" за преношење инфекције.
Darija Kisić Tepavčević Foto: Tanjug/video
Фото: Дарија Кисић Тепавчевић Фото: Танјуг/видео

Кисић је навела да су најстарији суграђани показали да су најодговорнији део друштва и да ретко оболевају, а и тада у случају да им вирус пренесе неко из њиховог најближег окружења.

Приметила је да су и деца предшколског и школског узраста показала одговорност, с обзиром да је после пет недеља било само спорадичних случајева обољевања.

Кисић Тепавчевић је препоручила да се у јавном превозу често проветрава и да се отварају прозори како би се могућност преношења вируса свела на минимум уз подсецање да се сви аутобуси дезинфикују.

Опште мере заштите незамењиве и када стигне вакцина

Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да опште превентивне мере заштите, пре свега, ношење маске, итекако имају ефекта у спречавају ширења корона вируса и да неће имати замену ни када се пронађе вакцина против Ковида-19.

Кисић је рекла да су све очи штручне и научне јавности упрте у производњу вакцине и да се сви надају вакцини која ће бити безбедна и ефикасна и која ће, каже, сигурно бити најмоћније оружје против Ковида-19, али да не треба умањивати значај превентивних мера заштите.

''Да не мислимо да опште мере и ношење маски тек тако примењујемо док се не пронађе вакцина, то су ефиксане мере које итекако спасавају животе'', рекла је Кисић упитана има ли помака око вакцине протов вируса корона.

На питање да ли је нашим лекарима познат коктел антитела којим се лечи амерички председник Доналд Трамп, Кисић је казала да није упозната са тим, али да се сви терапијски протоколи у Србији редовно ''апдејтују'' и мењају у складу са светским препорукама.

''Све што је доступно у свету, када је у питању терапија лечења Ковида-19, доступно је и код нас'', нагласила је Кисић.

Србија после Гренланда и Ватикана најбоља у Европи

Србија са осам заражених на 100.000 становника има најмању стопу учесталости короне у Европи, после Гренлада и Ватикана који тренутно немају ниједан случај, изјавила је Дарија Кисић Тепавчевић.

"Немамо случајно ове резултате, које имамо данас, са стопом учесталости од осам на 100.000, јер само мање од нас у овом моменту имају Гренлад и Ватикан који немају ниједан регистрован случај", рекла је она.

Каже да је то постигнуто само захваљујући примени превентивних мера и да смо то постигли сви заједно.

Упозорила је да, ипак, морамо да будемо опрезни, јер је јако повољну ситуацију тако имао и Израел, али да се све променило за само две недеље.

Кисић Тепавчевић каже да следи сезона грипа и да су мере превенције код грипа сличне као и за ковид, тако да не мора да дође током зимске сезоне до наглог скока обољевања ако будемо и даље дисциплиновани и одговорни.

На питање од чега зависе "пикови", односно скокови броја заражених, да ли они зависе само само од придржавања мера заштите, она је рекла да то искључиво зависи од учесталости и поштовања мера у популацији.

Нема жаришта, као ни ширења инфекције у привреди

Нема ниједног жаришта које је везано за одређену локацију и нема доказаног ширења инфекције у привредним објектима, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић.

Кисић Тепавчевић је на конференцији за новинаре у Владу Србије рекла да је више од половине од укупног броја оболелих у Београду, наводећи да је реч о апсолутним бројевима и да је то логично, јер престоница има највише становника.

Она је додала да су инфекцију углавном преносили млади на чланове породица и да су у питању спорадични случајеви, тако да се не може рећи да постоји жариште које може да се веже за одређени кластер или локацију.

На питање да објасни како је могуће да у једном дану у Србији има укупно 120 заражених, а да истог дана председница општине Трстеник Милена Турк каже да у тој општини има 117, Кисић Тепавчевић наводи да је председница општине навела кумулативни број за одређени временски период, а не за тај дан.

"Очигледно се радило о лапсусу", рекла је Кисић Тепавчевић.

Апотеке и поједине пумпе могу да раде и после 23 сата

На апотеке и одређене пумпе не односи се мера о радном времену до 23 сата, појаснила је др Дарија Кисић Тепавчевић.

На предлог Кризног штаба од сутра ће радно време угоститељских, трговинских и занатских објеката бити ограничено до 23 сата.

"Објекти који су изузеци су апотеке и одређене пумпе, јер је неопходно одржати континуиран рад за нормално функционисање", рекла је Кисић Тепавчевић.

На поједине критике због ограничавања радног времена до 23 сата и питања "да ли то значи да не можемо да се заразимо до 23х", Кисић одговара да свако може увек да се зарази, ако себе доведе у ризично понашање, али да се показало да после 23 сата у свим објектима долази до већег окупљања и гужви, па је већа вероватноћа инфицирања.

Кисић је истакла да ће се ефекти данас донетих мера видети за 10 до 14 дана.

Угоститељски, трговински, занатски објекти радиће до 23 сата

На предлог Кризног штаба од сутра ће радно време угоститељских, трговинских и занатских објеката бити ограничено до 23 сата, каже епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић.

Она је навела да су, без обзира на повољнију епидемиолошку ситуацију претходних недеља, све мере које су донете биле на снази.

"Оно што се са сигурношћу може рећи је да учесталост оболевања зависи од примене општих превентивних мера", навела је она на конференцији за новинаре.

Како каже искуство са вирусом корона је показало да је ношење маски на правилан начин, да покривају нос и уста, спашава животе.

"Став Светске здравствене организације није био јединствен по том питању, међутим данас показало да је та мера ефикасна и да неће имати алтернативу ни оног момента када буде у употреби вакцина против вируса корона", навела је она.

Подсећа да је основна мера обавезуно ношење заштитних маски у затвореном простору, јавном превозу, док се на отвореном препоручује у ситуацијама када не може да се обезбеди физички размак од метар и по - када се чекана улазак у продавницу, банку, пошту.

"Забрањено је окупљање више од 30 лица на догађаја осим на културним дешавањима када је организатор установа културе. На тим догађајима је могуће да буде до 500 људи уз примену свих мера", навела је она.

Ниједан случај са путовања није утицао на ширење вируса

Од укупног броја заражених вирусом корона у нашој земљи само пет одсто је изјавило да је у претходном периоду путовало у иностранство, а највише у Црну Гору, изјавила је Дарија Кисић Тепавчевић.

Истакла је да то није велики проценат заражених оних који су се заразили ван земље и указала да је то знак да су се наши туристи придржавали мера на путовању.

"Више од половине заражених који су путовали у иностраство били су у Црној Гори. То није толико висока заступљеност тих путника у међународном саобраћају. Вероватно су се придржавали мера", рекла је Кисић на конференцији Кризног штаба.

Истиче да из Црне Горе стижу позитивни коментари да су наши туристи у тој земљи носили маску и придржавали се осталих мера, за разлику од других туриста.

Ниједан случај са путовања, додаје она, није утицао на ширење вируса и истакла да је доминанатан начин преношења вируса у нашој средини у право у нашој популацији и то пре свега на прославама.

За наше из иностранства и даље није обавезна самоизолација

Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је да за наше људе који долазе из иностранства и даље неће бити обавезна самоизоалција, али да ће се ситуација у наредном периоду процењивати у зависности из земље које долазе.

Напоменула је да је сада у свим земљама вишеструко већи ризик него код нас.

"Што се тиче иностраних грађана, ту ћемо имати строже критеријуме. И сада имамо обавезан ПЦР тест за поједине земљле и ту листу ћемо проширивати у наредном периоду", рекла је Кисић Тепавчевић.

Весић: Београђани преко вибера да објављују ко крши мере

Заменик градоначелника Београда Горан Весић рекао је да ће грађани преко вибер апликације моћи да шаљу фотографије угоститељских објеката који крше мере и радно време и да ће то помоћи инспекцијама да реагују.

Весић је на конференцији за новинаре у Влади Србије позвао и медије да извештавају о кршењу мера, јер, како каже, чињеница је да неки објекти не општују радно време, да раде иза један сат после поноћи, као што има и оних који најављују журке, а немају ни довољно простора да приме све те људе.

Он је поручио да ће МУП, санитарна инспекција и комунална милиција вршити ригорозније контроле.

Све је на грађанима, не може инспекција да уђе у свако возило

Горан Весић апеловао је на Београђане да у јавном превозу поштују превентивне мере против ширења короне, пошто инспекција не може да контролиште свако возило.

"На улици је тренутно 1.641 возило, нема те инспекције и контроле која може да котролише свако возило", поручио је Весић.

Каже да је све на свести грађана, као и да је слична ситуација и са угоститељима и тржним центрима, који имају проблем када неко дође и неће да стави маску.

"Ако сви заједно не будемо радили на томе, нећемо успети", нагласио је Весић.

За два дана контролисано 125 возила, написано 15 пријава

Горан Весић изјавио је да је за два дана извршена контрола ношења заштитних маски у 125 возила јавног градског превоза и да је написано 15 пријава за непоштовање те мере заштите.

Весић је на прес конференцији Кризног штаба рекао да су појачане контроле спроведене у возилима на 52 градске линије, девет приградских и две мини бус линије.

''Написано је пет пријава за правно лице, пет пријава одговорно лице у правном лицу и пет пријава за физичка лица, од којих је један возач'', рекао је Весић.

Нагласио је да возачи обавезно морају да носе маске, осим тамо где постоје кабине у аутобусу.

Весић је казао да је од 30. јула контролисано 5.649 угоститељских објеката и да је поднето више од 183 прекршајних пријава и 105 пријава суду за прекршаје за непоштавање мера.

Како је рекао не зна да ли су судови за прекршаје изрекли некек казне, јер немају обавезу да информишу о томе.

Он је навео да је приметно да нема заражених из привредних активности, већ да су заражавања у ресторанима, на журкама...

''То је веома важно јер морамо да пронађемо меру између заштите јавног здравља и тога да привреда ради, јер привреда мора да ради, јер само у сектору услуга у Београду ради више од 100.000 људи'', рекао је Весић.

Нагласио је да се не сме дозволити да привреда поново стане и поручио да то зависи од одговорности свих уз апел да се поштују мере заштите.

''Док се не нађе други начин маска је једина заштита и инсистираћемо да се у затвореним просторима носе маске“.

Весић је казао да је Београд највеће жариште у Србији, али да је то случај и са свим великим градовима у другим земљама у Европи.

''Брисел јутрос донео одлуку да затвори барове и кафее на месец дана, Фракнфурт је пре неколико дана донео одлуку да се скрати радно време до 22 сата, Берлин је такође донео одлику да после 23 сата не ради нијкедан објекат осим апотела и бензинских пумпи. У Енглеској је скраћено радно време до 22 сата, казна је 1000 фунти за оне који прекрше'', казао је Весић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести