Комбинација грипа и ковида ноћна мора за лекаре

БЕОГРАД: У Србији је 11. октобра почела вакцинација против сезонског грипа, а према речима Лепосаве Гаротић Илић, епидемиолога Градског завода за јавно здравље (ГЗЈЗ), Београђани су заинтересовани за ту вакцину и у октобру је дато близу 30.000 доза.
korona kovid ambulanta, Tanjug
Фото: Tanjug

Епидемије грипа још увек нема, али је сезона "пред вратима", а Србија већ месецима бележи четвороцифрене бројеве заражених коронавирусом, па је питање како разликовати ове две вирусне инфекције, а лекари упозоравају да би истовремена инфекција ковидом и сезонским грипом могла да доведе до компликација код невакцинисаних.

Зато је препорука Националног комитета за имунизацију да грађани истовремено могу да се вакцинишу против ковида и грипа, али да вакцине приме у различите руке, подсећа Гаротић Илић у изјави за Танјуг.

Она је истакла да се вакцина против грипа препоручује свима, а посебно особама са хроничним болестима, неуролошким и метаболичким поремећајима, малигним обољењима, имунодефицијенцијом, затим трудницама и корисницима и запосленима у геронтолошким центрима.

Са друге стране, како је рекла, обавезно морају да се вакцинишу сви здравствени радници, нарочито они који раде са децом, трудницама и старијим људима.

Гаротић-Илић је поручила да назнака епидемије грипа за сада нема, и да је активност вируса слаба у европском региону, али да је у Хрватској вирус већ лабораторијски потврђен.

"Још увек је рано за грип. Обично се на нашим просторима јавља крајем године и у јануару и фебруару", навела је она.

Вакцинацијом против ковида и грипа, ношењем маски и држањем дистанце, грађани се поред ковида неће заразити ни вирусом грипа, указује и пулмолог Татјана Радосављевић.

Она је за Танјуг рекла да је комбинација ковида и респираторних инфекција, код којих су почетни симптоми веома слични, "ноћна мора" за лекаре.

"Када почне да вас боли грло, цури нос, добијете температуру, потребно је да се пацијент тестира брзим антигенским или ПЦР тестом. Ако је особа ковид негативна, даље се лечи од прехладе или грипа", појашњава Радосављевић.

Додаје и да се у болницама често не открију сви патогени, јер, како каже, осим ковида, пацијент може да има и неке друге вирусе и бактерије у организму и да практично постоји више респираторних болести.

Верује се, међутим, додаје, да оболели у случају комбиноване инфекције могу да развију тежу клиничку слику.

Радосављевић је истакла да прошле године није било епидемије грипа управо због мера превенције ковида, и са констатовала да се, нажалост, ове јесени маске веома ретко носе.

"Нешто се десило у људима да су престали да примењују основне епидемиолошке мере", навела је Радосављевић и апеловала на грађане да се вакцинишу против грипа и придржавају свих противепидемијских мера како бисмо спремно дочекали зиму.

EUR/RSD 117.0912
Најновије вести