Кон: Мере ће постепено попуштати, неке препоруке ће остати

БЕОГРАД: Епидемиолог Предраг Кон рекао је данас да ће мере за сузбијање корона вируса како време одмиче полако попуштати. 
kon
Фото: Tanjug (Zoran Žestić)

Мере ће трајати и даље, не овакве као сада, али ће се озбиљно промишљати шта ће остати као обавезно понашање, а шта ће бити препоруке, обајснио је Кон на питање Тањуга шта се планира у Србији имајући у виду да многе земље најављују попуштање, али и да ће неке мере остати, као на пример у Аистрији, до краја децембра.

Кон је рекао и да мере не треба везивати само за ванредно стање, јер ће и после повлацења ванредног станај неке мере остати у складу са Законом о проглашењу епидемија од посебног значаја.

Повлачење ванредног стања не значи и ођаву епидемије, јер ће се епидемија ођавити онда када се за то стекну услови и када буде дошло до пада новозаражених.

Наводи и да ће се тестирање колективног имунитета спроводити током лета и да је сада прерано за то.

Треба сачекати да се заврши епидемија и да се сакупе подаци из света и насе земље, па онда тестирати какво је стање колективног имунитета у популацији. 

Нема смисла поредити бројке

Предраг Кон истакао је данас да нема смисла поредити поредити ситуацију броја инфицираних између земаља, јер се користе други подаци и аутоматски се добијају други резултати. 

Кон је, на конференцији за штампу, на молбу да прокоментарише зашто Србија, и поред рестриктивних мера, са сада најдужом потпуном забраном кретања, има релативно велики број инфицираних у поређењу са регионом, поручио да се ради о неупоредивим стварима. 

„Говоримо о броју инфицираних. Имамо различиту методологију тестирања. Јасно је да ми проширујемо тестирање, и тражићемо и оне са најблажим симптимима. Нисмо у могућности да пратимо како која земља и који метод користи », објаснио је он. 

Кон је подвукао да поређења немају смисла, јер се због других података који се користе аутоматски добијају други резултати. 

Једино што, према његовим речима, може да се упоређује је број умрлих на 100.000 становника, то јест морталитет, а све остало је неупоредиво, јер се непрекидно мења. 

Визири од почетка део заститне опреме медицинских радника

Допис о коришћењу заштитне опреме послат је здравственим установама у Србији поцетком марта, а визири су део заштитне опреме од почетка епидемије, изјавили су данас чланови Кризног штаба на редовној прес конференцији о ситуацији са корона вирусом. 

На питање да ли је тачно да је Министарство здравља здравственим установама послало наредбу о коришћењу изира послало 15. априла и да до тада није било званичне препоруке о коришћењу било које заштитне опреме, заменица директора Инфективне клинике у Београду Ивана Милошевић је казала здравствени радници имају сву опрему и и да јој није познато да је стигла таква наредба. 

Епидемиолог Предраг Кон је рекао да је допис о коришћењу заштитне опреме здравственим установама послат почетком марта и да се у њему наводи да медицински радници могу да изаберу да ли ће користити наочаре или визире. 

''Визир је очигледно постао доступнији и вероватно се због тога више користи, а није било посебног дописа и наредбе'', рекао је Кон. 

Размотрити могућност да слепи и слабовиди сада не раде

Предраг Кон сматра да би требало размотрити могућност могућност да слепе и слабовиде особе буду особођене радних обавеза током ванредног стања, проглашеног због корона вируса. 

“Ми о томе нисмо расправљали. То је више социјални проблем, али мислим да може о томе да се поразговора и да евентуално изађемо са неким одговором”, рекао је Кон на конференцији у Палати Србија. 

Он је тако одговорио на питање да ли слепе и слабовиде особе имају право да буду особођене радних обавеза током ванредног стања, јер, како наводи медији који је поставио питање, те особе у неким здравственим установама раде нормално, односно нису ослобођене радних обавеза. 

У Дому Кулина 64 позитивно на вирус корона

У Дому за смештај одраслих лица Кулина вирусом корона заражено је 50 штићеника и 14 запослених, изјавио је данас епидемилог Предраг Кон. 

“Здравствени радници су издвојени и не раде више, а направљен је и посебан павиљон у оквиру дома где се смештају заражени. Укупан утисак о уређености тог простора и изолованости је позитиван”, каже Кон. 

Истиче да у том дому нема тешких случајева који захтевају хоспитализацију.

Према његовим речима, у дом ће бити упућене две медицинске сестре као појачање и мобилни рендген апарат.

“Ситуација у том дому је за сада под контролом”, рекао је Кон и додао да му је те податке данас пренела епидемилог Дарија Кисић Тепавчевић. 

Кон је рекао да је у том дому смештено 296 штићеника ометених у менталном развоју и 203 запослених. 

Ситуација са вирусом би могла да се смири половином маја

Предраг Кон изјавио је да се нада да би ситуација са корона вирусом у Србији могла да се смири половином маја.

Најавио је, такође, да ће током лета бити тестиран имунитет популације како би се знало какви ће бити каснији кораци.

"Мере ће трајати и о томе ће се озбиљно промишљати, полако ће се попуштати како време одмиче", навео је Кон на редовној конференцији за медије.

На питање да ли би они који су сада прележали вирус, могли поново да оболе, ако се вирус врати на јесен, заменица директора Инфективне клинике у КЦ Србије Ивана Милошевић је рекла да се то не очекује, и да би за тако кратак рок, они који су прелажали вирус, требало да буду заштићени.

Упитана да ли постоји посебан кризни штаб за заштиту менталног здралвја грађана, она је рекла да не постоји, али да постоји телефон 0800 309 309 за психолошку подршку оболелима од корона вирусом.

Такође, све време раде болница Лаза Лазаравић и друге установе тог типа, а у КБЦ Звездара и "Мишовић" психијатри су укључени у лечење ових болесника.

EUR/RSD 117.0839
Најновије вести