КУПЦИ ПОЛОВНИХ АУТОМОБИЛА НЕ НАСЕДАЈТЕ Ево како се можете заштитити од све чешћих превара

Да и куповина половних аутомобила може да буде ризична потврђује и пример купца у Србији који је изгубио депозит за аутомобил од 500 евра. А то није усамљени случај.
1
Фото: ilustracija/pixabay

Пратећи следеће мере опреза, возачи ће моћи да купе аутомобил без проблема. Међутим, важно је проверити његову историју пре куповине, обавити пробну вожњу и одвести га на преглед у овлашћени сервис, каже за Курир аутомобилски стручњак Матас Бузелис.

Преваранти широм Србије и других европских земаља користе различите тактике како би преварили купце да им уплате новац, па би возачи који траже возила на огласним порталима требало да буду опрезни.

Ево како возачи могу да се заштите од превара:

 Стицање поверења купца уз помоћ лажне личне карте

У недавном случају, продавац је тврдио да се аутомобил налази у другој земљи и да му је потребан депозит пре него што га преузме.

Иако ово већ звучи сумњиво, продавац је доставио слике своје босанске личне карте како би стекао поверење купца. Међутим, након што је новац пребачен, продавац је нестао и обрисао оглас о аутомобилу.

Готово да је сигурно да су документи које је продавац доставио купцу били украдени како власти не би могле да ухвате криминалце.

Фото: ilustracija/pixabay

Како препознати преваранте на огласним порталима

Преваранти користе различите технике друштвеног инжењеринга како би стекли поверење и преварили купце да им уплате новац. Међутим, уз мало здравог разума и уз помоћ следећих савета, купци се могу заштитити од преваре.

Стварање осећаја хитности

Преваранти увек стварају осећај хитности како би купац донео спонтану одлуку без превише размишљања. Тврдње да већ постоји други купац који жели да купи аутомобил или да продавац напушта земљу и нема времена за лични сусрет требало би узети са резервом.

- Преваранти обично постављају аутомобиле за којим постоји велика потражња на портале како би привукли пажњу купаца и како би цела процедура трајала што краће. Ако вас продавац пожурује да донесете одлуку, то би требало да буде велики знак упозорења - објашњава Матас Бузелис, стручњак за аутомобиле и главни директор комуникација царВертицал.

Сувише добро да би било истинито

Када се популарни модел продаје испод просечне тржишне цене, то може изазвати сумњу. Често то значи да овај аутомобил има скривена оштећења или лажну километражу. У најгорем случају,возило може бити коришћено као мамац за привлачење купаца како би се украо њихов новац.

Бузелис саветује да се пре ступања у контакт с продавцима обави темељно истраживање како би се разумео ценовни распон одређеног модела. Ако понуда изгледа сувише добро да би била истинита, најбоље је одустати.

Захтевање депозита или целокупног плаћања

Преваранти могу захтевати депозит (као што је био случај у недавној причи) или чак целокупно плаћање за аутомобил. Ако продавац тврди да нема времена за пробну вожњу и наговара купца да плати возило пре него што га види лично, то је дефинитивно превара.

- Куповина аутомобила путем интернета од овлашћених дилера је нормална пракса. Међутим, избегавајте приватне продавце који не желе да се састану лично и траже плаћање унапред - саветује Бузелис.

Опште правило је да купци не би требало да шаљу новац продавцима док се не састану лично, провере све документе возила и потпишу уговор.

Фото: ilustracija/pixabay

Слање сумњивих линкова

Преваранти често наведу купце да кликну на злонамерне линкове или прилоге у СМС порукама или е-пошти. Могу лагати да ће купац видети више слика возила или да ће их линк упутити на веб сајт за плаћање.

Међутим, ово је популаран начин крађе личних информација, укључујући име, адресу, информације о кредитним картицама, лозинке и још много тога.

Плаћања путем апликација

Када се купује аутомобил у Србији, очекује се трансфер на локални банковни рачун у Србији. Међутим, ако продавац користи међународне банкарске услуге или апликације, то може изазвати сумњу.

- Новац бисте требали преносити путем услуга апликација само када сте се лично састали са продавцем и проверили његову личну карту. У супротном, може се десити да пошаљете новац на украдени рачун. Овакве врсте превара су популарне и на огласним порталима и на платформама - каже Бузелис.

Курир.рс

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести