КАКВО ЈЕ ТРЕНУТНО СТАЊЕ У ВОДАМА И ВОДОТОКОВИМА У ВОЈВОДИНИ Сунце покренуло живи свет и штуку на мрест

Са топлим фебруарским данима, који се, ипак, без обзира на евидентне климатске промене и глобално отопљавање не могу назвати уобичајеним, покренуо се и водени свет.
а
Фото: Magic moments

У споју науке и искуства, оличеног у познатом бегечком порофесионалном рибару Петру Лапуу Браши, покушаћемо да одговоримо шта се тренутно дешава на већини војвођанских водотокова.

Током јануара ниске температуре проузроковале су такозвану хибернацију риба. Познато је, то је својеврстан зимски сан, стање успореног метаболизма, свих процеса у организму, самим тим и узимање хране. То је уско повезано са температуром воде, која је зими најчешће пар степени изнад нуле. Тада се риба окупља у тзв. зимовницима, дубљим деловима реке. Ипак, не и најдубљим, јер на таквим местима нема довољно кисеоника. Међу најосетљивијим рибама на смањење температуре је сом, који међу првима улази у рупе на дну где нема струјања воде.Што се шарана тиче, он зна да буде прилично активан у јануару (у односу на остале рибе), што љубитељи шаранског риболова добро знају, али га ни храњење неће померити са места на којима се кртожи. Међу рибама наших вода које најмање успорава хладна вода, према неким мишљењима је крупатица. Иначе, за један од највећих зимовникау току Дунава кроз нашу земљу дуго је ( до пре деценију и по) важио потез између Варадинског и Друмско – железничког моста (некада Жежељевог) у Новом Саду.

Фото: Magic moments


Откривена риба која хибернира   

До скора се веровало да само неки сисари одређени део године проведу хибернирајући, али научници су пронашли рибу која је способна да дође до тог стања. Ради се о антарктичкој риби Nototxenia coriiceps  Она током зиме легне на дну мора, успорава процес раста, метаболизам и све друге активности те улази у дремљиво стање. Ова риба лети се максимално храни и максимално расте, док је зими сасвим пасивна.

– Занимљиво је што она зими сасвим успори метаболизам иако се температура мора не спусти много. Није уобичајено да мале температурне разлике проузрокују толико успоравање метаболизма – изјавио је др Hamish Cambell са универзитета Qyeensland. 


Но, у фебруару је отоплило, а рибљи свет се покренуо. Петар Лапу сматра да је око шест степени Целзијуса гранична температура, а када пређе ову бројку, риба почиње да тражи храну. Сада је, по његовој процени, температура Дунава, у зависности од  дубине, 4 до 5 степени. Ипак, сунце је покренуло живи свет у води, али и још један фактор.

-Сунце буди рибу, без обзира на температуру воде, али и водне осцилације. Доста воде је ове зиме надошло. Како су се снегови са Алпа и других планинских масива топили, добар део те воде завршио је у Дунаву. Риба и на то реагује, не само на повећање температуре - сматра Лапу.

Све је то, сматра наш саговорник, ових дана произвело добре услове за мрест штуке, која постаје све активнија. Она је риба која добро реагује на светлост и загрева икру пред мрешћење. Уколико током фебруара буде озбиљнијег (и дуготрајнијег) захлађења, мрест штуке може да се одложи за март. Ипак, то ове године готово сигурно неће десити. 

Д. Кнежић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести