МАЈА ГОЈКОВИЋ: Наша обавеза и одговорност да ЧУВАМО ЗАВЕШТАЊЕ и следимо ПУТОКАЗ КОЛА СРПСКИХ СЕСТАРА (ФОТО)

Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић истакла је на Свечаној академији поводом 120 година постојања Кола српских сестара да је то удружење важан део националног и културног идентитета а да је наша обавеза и велика одговорност да чувамо завештање и следимо путоказ који су нам оставили оснивачи.
k
Фото: kultura.gov.rs

Гојковић је указала да се великом посвећеношћу и хуманизмом, уједно афирмишући образовање, културу и патриотизам као кључне друштвене вредности, ово удружење с пуним правом уврстило међу најзнаменитија обележја читавог српског народа.

Овај јубилеј је прилика да још једном одамо почаст одважним и мудрим оснивачима и чланицама овог јединственог удружења. Колика је била далековидост Надежде Петровић, Бранислава Нушића и његових осталих утемељивача, говори и то да су све племените идеје и вредности, које су почетком 20. века успоставили за основне принципе удружења, више него актуелне и у савременом свету, рекла је она.

Гојковић, која је и председница Координациoног тела Владе за родну равноправност, подсетила је да је у време настанка Кола српских сестара покретачка снага његових идејних твораца била жеља да унапреде положај жена у друштву и изборе се за једнак третман, а да их је подједнако снажно инспирисала и тежња да помогну српском народу на Косову и Метохији и у јужној Србији који је почетком двадесетог века био изложен све већем терору.

Фото: kultura.gov.rs

И тада, као и данас, показало се да кад год смо као народ поштовали традицију, гајили доброчинство и исказивали родољубље, дакле, све оно по чему је ово удружење препознатљиво, успевали смо и да остваримо стабилну садашњост и бољу будућност. Зато је на нама да покажемо да жене 21. века могу бити достојне следбенице великог дела Савке Суботић, Љубице Луковић, Мирке Грујић, Делфе Иванић и свих хероина које су, радећи на томе да другима буде боље, допринеле да читаво друштво спозна значај заједништва и јединства за опстанак и развој народа и државе, нагласила је Гојковић.

Према њеним речима, чланице Колa српских сестара су током Ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1918. године на делу показале шта значе огромно пожртвовање и солидарност са својим народом у најтежим тренуцима и у богатој ризници српске историје заузеле место раме уз раме са ратним јунацима својом несебичном бригом за друге, прикупљањем прилога, указивањем помоћи болеснима и незаштићенима у ратном вртлогу.

Поред борбе за родну једнакост и искрено родољубље исказано и кроз добровољно учешће у ослободилачким ратовима, чланице Кола биле су више него свесне чињенице колико је култура важна за целокупно друштво и развој личности. Њима дугујемо и настанак једног од највреднијих дела српске уметности, слике 'Косовка девојка' Уроша Предића. Ово ремек-дело, једну од најзначајних слика српског реализма која верно одсликава сву патњу и страдање српског народа, поручило је управо Коло српских сестара, појаснила је Маја Гојковић.

Она је рекла да је као неко ко има више од тридесет година заједничког живота са овим удружењем, имајући у виду да је њена мајка Савка Гојковић дуже од деценије била председница, а потом до краја живота почасна председница Кола српских сестара Епархије бачке, дубоко свесна значаја које оно има за српску културу и духовност.

Фото: kultura.gov.rs

Као важан део националног и културног идентитета, ово удружење је и живи сведок и актуелни показатељ чињенице да су добра дела и брига за другога међу најважнијим одликама српског народа. Као заслужену почаст националним великанима, због наше културе и традиције, наша је обавеза и велика одговорност да чувамо завештање и следимо путоказ који су нам оставили оснивачи Кола српских сестара, истакла је Гојковић.

Указала је да сви ми, а нарочито жене модерног доба, дугујемо велику захвалност најпознатијим од мноштва заслужних жена као што су Делфа Иванић, прва Српкиња и прва жена из Краљевине Југославије која је добила Медаљу за милосрђе ”Флоренс Најтингел” установљену од Међународног Црвеног крста, затим Савка Суботић која је оставила драгоцене рукописе о многим значајним личностима из друге половине 19. и почетка 20. века, незаобилазна Надежда Петровић, велика сликарка, хуманиста и патриота чији јубилеј, 150 година од рођења, ове године обележавају Република Србија и Унеско али и свим потоњим припадницама Кола српских сестара које су нам отвориле могућност школовања и гласачког права, као предуслове за пуно поштовање жена и њихов равноправан положај.

По угледу на њих и све друге жене које су градиле и граде Коло српских сестара, оно и данас пружа подршку свима без разлике којима је она потребна и помаже угроженим деловима нашег народа, посебно на Косову и Метохији. Наша највећа снага одувек је била у људима и зато је важно што међу свим битним учесницима друштвеног живота постоји изграђена свест о томе колико поштовање начела хуманости и солидарности одређују и повезују једно друштво.Честитам вам првих 120 година постојања уз жељу да Коло српских сестара и у наредним вековима остане светионик исконских врлина и инспирација генерацијама које долазе, поручила је Маја Гојковић.

На Свечаној академији у Матици српској обратили су се и патријарх српски Порфирије и Мирјана Шуљманац Шећеров, председница Кола српских сестара Епархије бачке.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести