Михајловић: Десет жена данас добило сталан посао у Ер Србији

БЕОГРАД:  Жене које су изградиле Србију у фокусу су кампање "Жене које су изградиле свет" покренуте данас на Међународни дан жена, а потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић поручује да нема одрживог развоја без једнаких могућности за жене и мушкарце. 
Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović  Foto: Tanjug/video
Фото: председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић Фото: Танјуг/видео

У Основној школи "Краљ Петар Први", коју је пројектовала Јелисавета Начић, прва жена архитекта у Србији, Михајловић је поручила да је само економски самостална жена у ствари слободна жена. 

"Када је жена слободна, онда друштво напредује", рекла је Михајловић и испричала да је данас питала директоре свих предузећа која су у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре како су прославили 8. март. Сви су јој, каже, наравно рекли ону чувену ствар да ће жене отићи са посла раније кући. 

"Питала сам их има ли још нешто. Један од директора ме изненадио и то је порука за све директоре за следећи 8. март. Он ми је рекао да жене нису довољно заступљене у пословном животу и бизнису", рекла је Михајловић и навела да је данас 10 жена добилио уговор о раду на неодређено време у Ер Србији. "Можемо да меримо и на тај начин родну равноправност", каже Михајловић и поручује да и борба против насиља над женама мора да буде свакодневна. 

Нагласила је да треба да пријавимо свакога ко врши насиље над женама, али да и сви треба да учинимо да се створе услови да жене могу да раде и у послу напредују једнако брзо као што напредују мушкарци.Михајловић је навела да је родна равноправност нарочито важна и да Србија настоји да се и у тој области приближава свим стандардима ЕУ.

"Наша жеља је да будемо део ЕУ и да поштујемо европске стандарде у свим областима, а нарочито важној области родне равноправности. Родна равноправност није феминизам, родна равноправност је покушај и борба да створимо једнаке услове и за мушкарце и за жене", рекла је Михајловић. 

Честитала је 8. март и женама и мушкарцима и поручила да не можемо да очекујемо одрживост развоја ако нема родне равноправности и уколико у тој борби нису заједно и мушкарци и жене. "Време је да се мушкарци укључе у борбу за женска права, јер је то добро за све, за нашу државу, породицу, за наше пијатеље и пријатељице и то је пут којим можемо да напредујемо у владавини права", рекла је Михајловић.

Додала је да је родна равноправност у ствари владавина права и услов одрживости развоја једне земље. 

"Нема одрживог развоја, нема будућности уколико се не позабавимо питањем једнаких услова и за мушкарце и за жене", рекла је Михајловић која је симболично очитала QР код уз помоћ кога ће пролазници преко својих мобилних телефона моћи да прочитају и сазнају информације о самој згради Основне школе "Краљ Петар Први", као и о Јелисавети Начић, архитекти која је пројектовала то здање. 

Иначе, у оквиру кампање "Зене које су изградиле Србију" QР кодови биће постављени на укупно пет здања које су пројектовале жене арихтекте. 

Кампању су данас представили Координационо тело за родну равноправност Владе Србије, Делегација ЕУ у Србији и Агенција УН за родну равноправност и сонаживање жена (UN Women) уз подршку Амбасаде Француске у Београду. 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести