МОЖДАНИ УДАР СЕ ЛЕЧИ И ЛЕКОВИМА И ВЕЖБАМА Упорношћу током рехабилитације до бржег опоравка

- Након можданог удара, просечно трећина пацијената не преживи годину дана, трећини остаје инвалидитет, а трећина оболелих буде без последица или са благим последицама које их не ограничавају у самосталном функционисању – каже управник Клинике за неурологију Универзитетског клиничког центра Војводине доцент др Жељко Живановић и додаје како мождани удар може да погоди свакога.
а
Фото: архива Дневника

Рано побољшање је предиктор доброг опоравка, али је, у исто време, у првим недељама након шлога могућ и ризик од поновног можданог удара.

- У акутној фази најзначајнији су моторни симптоми, као што је одузетост половине тела, поремећаји говора, вида, гутања, контроле сфинктера (мокрења и дефекације). На те симптоме се и обраћа највише пажње у акутној фази. Након можданог удара, код пацијената може доћи и до промене понашања, расположења, памћења, концентрације, сексуалне дисфункције, што такође веома оптерећује и самог пацијента и надаље његове неговатеље. Пацијенти се некада не опораве у потпуности и неки од ових симптома могу бити трајни, због чега они настављају да воде другачији живот у односу на стање пре можданог удара. Како би се болесницима олакшао такав живот и побољшао његов квалитет, потребно је ангажовање чланова породице и њихове околине, као и друштва у целини – испричао је др Живановић.

Један од симптома који се јавља одложено након можданог удара је и спастицитет, односно појачан тонус мишића руке и ноге погођене стране тела, који често буде праћен непријатним сензацијама и боловима, што захтева додатни третман и лекове, као што је нпр. примена ботулинус токсина, за опуштање мишића, тј попуштање спазма.

Фото: архива Дневника / др Жељко Живановић
Пацијенти треба да буду упорни током рехабилитације, нарочито у првим месецима (др Жељко Живановић)

Пацијенти са значајним последицама можданог удара имају ограничену покретљивост, те су им неопходна помагала као што су штап са четири тачке ослонца, ходалица, а некада чак и инвалидска колица. Њима је важно да имају приступ, те су потребне рампе у неким јавним установама, а некада је потребно и променити услове у кући како би се избегле различите врсте препрека (степеништа, рукохвати и сл.). Као последице, могуће су поремећаји понашања, расположења, памћења што се све одражава и на друге укућане. Стога је потребна стална психолошка подршка како самом пацијенту, тако и његовим укућанима, односно неговатељима.

- Када причамо о акутном лечењу, уколико је у питању исхемијски мождани удар, пацијенту се прво решава запушен крвни суд, што се ради лековима или ендоваскуларном интервенцијом, коју спроводе интервентни радиолози. У акутној фази почиње и рана рехабилитација, односно физикална терапија, коју спроводе физијатри и физиотерапеути, а започиње још током лечења на неуролошким одељењима. Ту се раде вежбе како би се постигла вертикализација, односно најпре седење, устајање, па на крају и ходање. У рехабилитацији учествују и логопеди, како би се опоравио говор, али и функција гутања. И у овој фази рехабилитације је веома важна стална психолошка подршка – објашњава др Живановић.


Потребна удружења пацијената

Др Живановић је испричао како се у Европи посвећује пажња животу након  можданог удара, како би се помогло пацијентима и неговатељима, пре свега у смислу побољшања квалитета живота. Оснивају се удружења у којима су пацијенти, лекари, медицински техничари, терапеути, логопеди. У Србији постоји једно национално удружење пацијената, са седиштем у Ћуприји, које има углавном регионални значај, али је потребно више таквих удружења.


Фото: Dnevnik.rs

Након акутног лечења у болници, где проводе од неколико дана, до неколико недеља, пацијенти се потом најчешће упућују у установе специјализоване за рехабилитацију, Клинику за медицинску рехабилитацију УКЦВ или специјализоване болнице, односно бање у Меленцима, Сланкамену, Бездану.

- Најчешће пацијенти директно из болнице иду у ове установе, а некада прво буду један период код куће, па се тек упућују у ове бање. Тамо раде вежбе, имају кинезитерапију, терапије струјом, ултразвуком, балеотерапију и све што лекари – физијатри процене да треба. Односно све оно што им је потребно за опоравак. Обично остају у бањама до највише три месеца – истакао је др Живановић.

Према његовим речима, пацијенти треба да буду упорни током рехабилитације, нарочито у првим месецима. Након шест месеци до једне године постигне се максимално могући опоравак.

- Не треба очекивати чуда. Не може се увек очекивати велики функционални опоравак, посебно код тешког можданог удара. Међутим, они са блажим последицама се могу вратити нормалном животу и претходном послу – напоменуо је др Живановић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести