На Институту Винча у току тестирање лекова за ковид 19

БЕОГРАД: Истраживачи Института Винча у сарадњи са колегама из референтне америчке лабораторије на Универзитету из Тексаса тренутно раде на научно-истраживачком пројекту "Ковидтаргет", у оквиру којег се тестирају безбедни лекови који су већ у употреби, а који ће, уколико прођу тестове, моћи ће да се користе у превенцији и лецењу болести ковида 19.
i
Фото: Youtube Printscreen

Реч је о истраживачком пројекту на коме ради 8 молекуларних биолога, биоинформатичара, вирусолога и хемичар, од којих је пет са Института Винча на коме се ради прва фаза истраживања, а исраживање ће трајати 18 месеци, већим делом ће финансирати Фонд за науку Републике Србије, а део Универзитет у Тексасу

Директорка Института Винча Снежана Пајовић каже за Танјуг да су њихови научници у сарадњи са колегама из референтне америчке лабораторије на Универзитету из Тексаса дошли до одређених резултата, те да су иновативном компјутерском методологијом на Институту одабрали неке постојеће лекове који би могли бити примењени у борби против ковида, а да је прва фаза њиховог тестирања у току.

Пајовић истиће да очекују да ће одабрани лекови моћи да се користе у превенцији и лецењу болести ковида 19, као и да ће то пуно значити за домаћу фармацеутску индустрију, јер како појашњава, неки лекови који се анализирају производе се у Србији.

Тако би ови били доступнији и нашим грађанима, истиче.

Она објашњава да на Институту , компјутерском методологијом изучавају интеракције са ензимима вируса који учествују у њиховом размножавању , као и интеракције на рецепторима на мембрани ћелија домаћина, а циљ је да лек блокира рецепторе на ћелијској мембрани и спречи вирусну инфекцију.

И то је прва фаза истраживања каже она.

"Друга,је биохемијска фаза "Ин витро" која се спроводи на ћелијским културама, а последња фаза ће бити истраживања ефекта ових лекова на животињама..

Она наглашава да ће ова два истраживања бити урађена на Универзитету у Тексасу, и истиче да је истраживање на САРС-КОВ-2 високо ризично, а да лабораторија у Тексасу има највиши ниво заштите безбедност истраживања.
Пајовић подсећа да је Институт Винча дао свој допринос у борби против ковида 19 ангажовањем у лабораторијама на Торлаку, Ватреном оку и Националној лабораторији у Батајници.

Такође, учествовали су и у оквиру Радне групе Министарства просвете, науке и технолошког развоја за прикупљање научних информација које се односе на вирус, а које су достављане Кризном штабу.

 

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести