НАКОН ПИСАЊА ДНЕВНИКА Одмотава се клупко сећања на затворенике логора Офлаг VIц

Након што је прошле недеље у „Дневнику“ прочитао чланак о логору Офлаг VIц у Оснабрику, Новосађанин Милан Васић отворио је врата свога дома историчару др Жељку Драгићу и нашем репортеру како би испричао причу о свом оцу који је као ваздухопловни официр Југословенске краљевске војске био заточен у том заробљеничком логору у Немачкој током Другог светског рата.
1
Фото: приватна архива

Окружен писмима, пожутелим фотографијама, новинским чланцима из доба рата, овај осамдесетдеветогодишњи судија у пензији, са невероватном ведрином у очима и осмехом на лицу, говорећи о судбини свога оца Бранимира Васића, разгрнуо је наслаге заборава с тог раздобља српске историје, познатог малобројнима у Србији.

По његовим речима, Бранимир Васић обрео се у Офлагу VIц у Оснабрику, једном од многобројних официрских логора, 29. априла 1941. године, и један је од оних међу близу 6.500 колико их је у њему било, који су одлучили да се не врате у домовину по ослобођењу. По сопственом признању у аутобиографији коју је оставио иза себе, Бранимир је тај поступак правдао речима да су Рузвелт и Черчил изневерили њихова надања да западни савезници неће дозволити да Тито завлада Југославијом и тако су после ослобођења, прешли у енглеску службу.

– Био је правдољубив и доследан принципима професије – каже Милан Васић за свог оца. – Када је војска након бомбардовања Ниша 8. априла 1941. године, у ком смо живели јер је он у том граду био на служби, кренула пут Сарајева, односно Мостара одакле је требало да се пилоти и извиђачи пребаце у Енглеску по авионе за борбу против Немаца, сусрели су се на том путу он и мајка која је са братом и са мном кренула у село Претоке код Крагујевца код татине сестре. Мама му је рекла да пође с нама у село, међутим, он је одбио речима: „Тамо где је место мојим војницима, тамо је место и мени“ и отишао је за њима. Те његове особине дошле су до изражаја и у случају немачког капетана чији авион је био оборен у близни Ниша. Први пут се с њим сусрео када су му га довели да га испита јер је он добро говорио немачки пошто му је мајка била Немица.


Судар с другим авионом у ваздуху

Бранимир Васић је једно од петоро деце машин–бравара Милана Васића и Катарине Штимлер. Рођен је 1905. у Црнићу у ком му је отац радио као шеф машинског одељења Бајлонијевог млина. Кратко време, од 1910. до 1913.  живео је у Француској с родитељима где је његовог оца Министарство војске и морнарице послало као члана комисије да прати израду и пријем топова за српску војску. Отац му је доживевши српску голготу умро 1916. у Ници. Бранимир је ступио у Војну академију 1924. године иако је желео да упише глумачку или уметничку. Две године касније одлази на ваздухопловну обуку. Извиђачку школу је завршио у Петроварадину и после тога бива распоређен у Другу ескадрилу у Рајловац. У Новом Саду 1928. завршава и пилотску школу, а 1934. и школу за ноћно летење. У својој аутобиографији наводи да је 1937. имао судар с другим авионом у лету који га умало није стајао живота! Авион Бреге 19 на висини од 1.700 метара, изнад полигона за ваздушну борбу ударио је у авион Потез 25  којим је Бранимир пилотирао. Први авион се срушио, а Бранимир је успео да спусти своју летилицу у поље кукуруза. Посада првог авиона се спасила  благовремено искочивши  уз помоћ падобрана. Пре тога, 1932. године, Бранимир је одређен за ађутанта Ваздухопловне школе гађања у Белој Цркви, где упознаје учитељицу Милицу Ировић, кћерку директора тамошње гимназије и жени се њоме као ваздухопловни капетан II класе 1933. Следеће године рађа им се син Милан, а 1936. и Тома.  


Недуго затим приметио је приликом повлачења како истог немачког пилота везаног спроводе и захтевао од наших војника да га одвежу, не слутећи да ће тај његов хуман поступак пилот запамтити. – У Офлагу је 1942. године командант логора директно, што није било уобичајено, тражио мог оца. Кад је дошао, дочекао га је један високи немачки официр и рекао му да је добио изричито наређење од Хитлера да га пусти кући због витешког односа према једном немачком официру, односно пилоту. Мој отац је рекао: „Не, кад моји другови буду ишли кући, ићи ћу и ја“. И тако је остао – каже Милан Васић. Заробљеници у официрским логорима у Намачкој, а посебно у овом који је функционисао по Женевској конвенцији, имали су другачији третман. То потврђује и сам Бранимир у својој аутобиографији. У Офлагу је добио прилику да искаже своје уметничке афинитете, које због мајчиног наваљивања да упише Војну академију, није успео раније да испољи. “За све време заробљеништва у оснабричком логору бавио сам се много читањем, учењем немачког, талијанског и енглеског језика, свирао у логорашком оркестру, прво бас-флигерхорн, а затим зугпезауну, певао у хору и писао позоришне комаде, романе и песме. Два моја позоришна комада играна су у позоришту ’Родна груда’“, написао је између осталог Бранимир у аутобиографији. Одлучивши да остане у Немачкој, Бранимир је уједно одлучио и да прекине односе с породицом упркос настојању супруге Милице да поново буду на окупу. Она је из родне Беле Цркве после рата са синовима Миланом и Томом прешла у Нови Сад где су они завршили факултете, а она се запослила у Покрајинском заводу за пољопривреду. – Брат је једном био код оца у Немачкој, а ја три пута – каже Милан. – После мајчине смрти долазио је код нас. Умро је 1988. Његова жеља је била да буде кремиран. Урну с његовим пепелом смо положили поред мајчиног гроба. Бранимир се по отпуштању из стражарске службе у енглеској војсци под чијом управом је била Доња Саксонија, преселио у Брауншвајг где је неко време радио као технички цртач будући да је нешто пре тога завршио тај курс, а потом се бавио и другим пословима. 

Зорица Милосављевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести