О образовном систему из угла најбољих наставника: Различите земље, а изазови исти

Први европски самит за финалисте такмичења Global Teacher Prize (GTP), одржан у Лисабону почетком октобра, окупио је најбоље наставнике из Португала, Шведске, Грчке, Финске, Француске, Италије, Енглеске, Албаније, Румуније, Словачке, Немачке, Холандије, Естоније и Србије.
ucionica
Фото: Tanjug/Pixabay.com/ilustracija

Нашу земљу представљале су наставница рачунарске групе предмета у Првој крагујевачкој гимназији Катарина Вељковић и наставница српског језика и књижевности Ивана Ковачевић из београдске ОШ „Др Драган Херцог”. Оне су представиле домаћу иновативну образовну праксу која користи одабране јавно доступне дигиталне алате у виртуелном окружењу, као и садржаје који доприносе повећању дигиталне писмености ученика.

Катарина Вељковић је 2019. проглашена за најбољег едукатора Србије, а исте године ушла је у Топ 50 наставника света. Аутор је и реализатор више програма стручног усавршавања из области учења на даљину, као и примене ИКТ у настави. Коаутор је акредитованих уџбеника за наставу Информатике и рачунарства у основној школи, те члан радних група за израду наставних програма за основну школу и гимназију у поменутој области. Како би деца и млади што ефикасније користили технологију за учење, стално истражује иновативне методе учења (Lego robot, micro:bit, Arduino, Minecraft, Abelix, Moodle итд.). Ивана Ковачевић, докторанд на београдском Филолошком факултету, предаје у осмолетки намењеној деци која због здравствених проблема, привремено или трајно, нису у могућности да похађају своје матичне школе. У њој руководи вишеструко награђиваном литерарном секцијом. Добитник је Светосавске награде и финалиста такмичења Global Teacher Prize 2020. Аутор је и водитељ акредитованих обука за наставнике, предавач на националним и међународним конференцијама, семинарима и симпозијумима, аутор јавно доступних дигиталних образовних средстава, електронских уџбеника и асистивне технологије, те коаутор приручника за наставнике.

Како су рекле вративши се са интернационалног самита, поносне што су део групе амбасадора ГТП, из Португала доносе дивне утиске и позитивну енергију која је настала у размени идеја, дружења и јачања веза међу наставницима из целе Европе. Током Самита су из различитих перспектива представљене иновативне методе рада и учења, разматрани су начини усвајања знања, когнитивни и неуролошки аспекти учења, примена технологије и једнакост права учења итд. У оквиру радних група наставници су осмишљавали пројекте из области инклузије, модернизације СТЕМ-а (науке, технологије, инжењерства и математике), предузетништва у образовању и других актуелних тема. Дискутовало се и о положају наставника у савременом образовном систему, те је закључено да различите земље имају исте изазове, а то су: мотивисање младих људи да изаберу професију у просвети, активно укључивање родитеља у образовање, препознавање и награђивање наставничког рада итд.

Истицање важне улоге наставника у друштву

Награду Global Teacher Prize, највећу ове врсте, додељује фондација Varkey Foundation у партнерству с организацијом УНЕСКО. Циљ је да се ода признање наставницима који су дали изванредан допринос својој професији, али и да би се истакла важна улога коју имају у друштву, те откриле хиљаде прича хероја који су променили животе младих људи.

С. Милачић 

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести