Од 2015. године у Украјини страдало највише новинара

БЕОГРАД:  Од 2015. године у Украјини је страдало највише медијских радника у Европи - 11 од укупно 44 настрадалих новинара, показује Извештај Европске федерације новинара (ЕФЈ), саопштено је данас из Удружења новинара Србије (УНС).
mediji, pixabay.com
Фото: pixabay.com

У извештају ЕФЈ-а објављеном поводом Светског дана слободе медија који је обележен 3. маја, наводи се да је Француска на другом месту по броју убијених новинара, њих осам који су страдали у напада на редакцију сатиричног листа "Шарли ебдо", док је на трећем месту седам новинара који су страдали у Турској.

У Украјини су убијени репортерка истраживачког веб сајта "Инсајдер" Оскана Баулина, фоторепортер и сниматељ документарних филмова Макс Левин, сниматељ "Фокс Њуза" Пјере Закријевски, амерички репортер Брент Рено, новинар и члан Националне уније новинара Украјине Јевгениј Бал, литвански документариста Мантас Кведаравициус.

Такође, сниматељ "ТВ Уживо" Јеухениј Сакун, видео монтажер за приватну ТВ емисију "Dutynets" Роман Нејхиборетс и новинар Зореслав Замојски погинули су због рата у Украјини, наводи се у извештају ЕФЈ-а.

За истраживачког репортера Вадима Комарова пише да је пронађен мртав 4. маја 2019. године у центру Черкасија, града на истоку Украјине, а новинар ТВ водитељ и бивши главни уредник кијевских новина "Севодња" Олес Бузина, убијен је из ватреног оружја у близини његове куће у округу Шевченко 16. априла 2015. године.

По извештају ЕФЈ, последње убиство у Турској се догодило 19. фебруара ове године, када је убијен директор и главни уредник дневника "Сес Коцаели" Гунгор Арслан.

На листи убијених у Турској је и саудијски новинар и критичар саудијског режима Џамал Кашоги, сарадник "Вашингтон поста", који је нестао 2. октобра 2018. године приликом посете саудијском конзулату.

У Малти, Грузији, Словачкој и Пољској од почетка 2015. године убијен је по један новинар, као и у Холандији и Данској, док су у Русији у истом периоду настрадала три новинара.

Према подацима ЕФЈ-а, у Великој Британијии је забележен један случај и то убиство новинарке Лире MekKi, која је, како наводе, убијена случајно док је била на задатку у Северној Ирској током немира када је полиција вршила претрес у том подручју.

На листи страдалих новинара коју је објавила ЕФЈ , а да није у вези са новинарским послом или је под неразјашњеним околностима, је и случај убиства српског новинара Луке Попова, радијског новинара који је пронађен мртав у својој кући у Српском Крстуру 17. јуна 2016. године.

Према подацима ЕФЈ-а, убиство Попова је решено, а тројица провалника су ухапшена и признали су злочин.

У извештају ЕФЈ-а помињу се и случајеви погибије грчког и албанског новинара.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести