Од почетка године 11 донора, спасено 27 живота

БЕОГРАД: Од почетка године 11 породица дало је сагласност да се узму органи након смрти њихових најмилијих и захваљујући томе спасено је 27 живота, а само у последњим месец дана била су три донора.
transplantacija, EPA/Balaz Mohai
Фото: EPA/Balaž Mohai

У Србији на трансплантацију органа тренутно чека око 2.000 људи и њима је орган донора једини лек и спас, други вид лечења не постоји.

Највише донора било је у Клиничком центру Србије - седам, и ту је урађено и највише трансплантација - 19.

КЦ Војводине имао је два донора и у тој здравственој установи утрађене су четири трансплантације, док су по једног донора имали КЦ Ниш и КЦ Крагујевац. 

У КЦ Ниш урађене су две трансплантације бубрега и две у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој.

Урађено је и 12 трансплантација рожњача.

Највећа бољка што се тиче трансплантационог програма је недовољан број донора, а већ месец дана траје кампања за донирање органа Министарства здравља и "Хемофарм фондација" под називом "И ја сам донор. Јер навијам за Србију".

Министар здравља Златибор Лончар каже да се резултати нису поправили за месец дана, али да је добро што се данас више прича о томе.

"Имамо проблем, немамо довољно донора и можемо га превазићи једино ако будемо причали о томе и мењали свест код људи. Људи који чекају органе другог избора немају", рекао је министар здравља Златибор Лончар новинарима у Београду. 

Он је нагласио да трансплантациони програм не зависи од новца у здравственој каси, већ од броја донора, односно пристанка породица којима су преминули најмилији или погинули у саобраћајним несрећама. 

"Ако ми не будемо одговорни ти људи неће преживети, а ради се о 2.000 пацијената који чекају на трансплантацију органа", закључио је Лончар.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести