Од рака грлића материце годишње умре око 450 жена

Од рака грлића материце сваке године у Србији умре око 450 жена, а око 1.400 оболи, изјавила је данас председница Савета Европског удружења за гинеколошку онкологију Весна Кесић.

Кесићева је на скупу у згради Ректората Универзитета у Београду објаснила да рак грлића материце узрокује вирус Хумано папилома (ХПВ), који се углавном преноси сексуалним односима.

"Оно што је најважније истаћи је да је већина ХПВ инфекција пролазна и да углавном нестаје спонтано у току две године. Међутим, имуни систем неких жена не успева да се ослободи ХПВ вируса и ризик за појаву рака грлића материце је тада повећан", нагласила је Кесић.

Она је додала да су, уз ХПВ инфекцију, два кључна фактора која доприносе настанку те болести пушење и слаб имуни систем.

Присутнима се обратила и представница Института за јавно здравље Србије Бојана Милошевић, која је говорила о значају превентивних прегледа којима се готово сваки случај рака грлића материице може спречити.

"Постоји примарна, секундарна и терцијална превенција. Примарна подразумева одговорно сексуално понашање и вакцинисање ХПВ вакцином. Секундарна значи рано откривање, а терцијална превенција значи скидање челија које су пошле у премалигну дегенерацију", објаснила је она.

Како је саопштено, Србија је започела организовани скрининг програм за рано откривање рака грлића материце који је бесплатан за све жене старости од 25 до 64 године.

Након одржаног предавања, признање "Бисер мудрости" уручено је поп певачици Александри Радовић која је композицијом "Мој је живот моја песма" допринела кампањи "Европске недеље превенције рака грлића материце".

"Почаствована сам овим признањем које је једно од најважнијих у мојој дванаестогодишњој каријери. Драго ми је да својим уметничким доприносом могу да укажем јавности на важност превентивних прегледа", изјавила је Радовић и додала да ће се и убудуће одазвати таквим акцијама.

Иначе, предавање "Дан за себе" је организовано поводом обележавања Девете европске недеље превенције рака грлића материце.
Танјуг
 

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести