Од следеће недеље упис првака

БЕОГРАД: Упис првака у школу почиње 2. априла и трајаће до краја маја, а наредне школске године у Србији у први разред требало би да буде уписано 65.510 малишана.
djaci prvaci Filip Bakic
Фото: Dnevnik.rs

У Министарству просвете кажу да упис деце у први разред није утврђен прописима, али да је период од почетка априла до краја маја сваке године у школској пракси намењен упису деце, те да ученици могу бити уписани у први разред до почетка школске године.

У први разред уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година, што значи да се за школску 2018/2019. годину уписују малишани рођени од 1. марта 2011. до 29. фебруара 2012. године.
Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС) 65.510 дечака и девојчица стасало је за упис у први разред, док је прошле године тај број био 68.068  малишана.

Београдске осмолетке, њих 202, спремно дочекују овогодишњи упис првака, каже градски за образовање и дечју заштиту Славко Гак.
Иако пролећни распуст почиње истог датума, он је "намељен" ученицима, док ће запослени у школама нормално радити.
"Ове године очекујемо између 15.000 и 16.000 првака. Школе су за њих спремне, а родитељима саветујем да се на време информишу шта је све потребно од документације, јер упис почиње за неколико дана", каже Гак за Танјуг.

Упис се врши код секретара школе сваким радним даном када се заказује и тестирање код психолога школе, а приликом уписа потребни су извод из матичне књиге рођених (може и фотокопија, а примају се и изводи старији од шест месеци), пријава боравка, потврда лекара да је дете способно за упис у први разред и потврда предшколске установе.

"Потврде за школу ће се уредно издавати без обзира на дуговања родитеља према вртићима, а судови су ту за рачуне који не буду плаћени и после свих понуђених решења које предшколске установе нуде родитељима у овим ситуацијама, јер деца у овом процесу не смеју да трпе", подвукао је Гак. 
Деца се уписују у школу по територијалном принципу, али постоји могућност да родитељ изабере и другу школу. Осмолетка је дужна да упише свако дете са "свог" подручја.

Школа може да упише и дете са подручја друге школе, на захтев родитеља, у складу са могучностима.
Родитељ, односно старатељ може да изабере основну школу у коју ће да упише дете подношењем захтева изабраној школи најкасније до 1. фебруара текуће календарске године у којој се обавља упис. 

У Београду је до 1. фебруара стигло 1.964 захтева за упис првака у школама којима деца територијално не припадају, а више од половине њих заинтересовано је за неку од 56 основних школа у Земуну, на Новом Београду или Палилули, иако не живе на овим оштинама, каже, Гак. 
У школе ове три општине пристигла су 982 таква захтева што је више од половине укупног броја захтева, а највише је захтева за упис у ОШ "Јован Ристиц" на Палилули са 95, ОШ "Лазар Саватиц" са 85 у Земуну и ОШ "Радоје Домановиц" са 48 захтева на Новом Београду. 
Накнадни рок за упис у Београду је од 20. августа.

Када је реч о уџбеницима, ученици другог, трећег, четвртог, шестог, седмог и осмог разреда користиће уџбенике за које су се већ школе определиле да ће користити, почев од школске 2016/2017. године, а закљуцно са 2018/2019. годином. 
За ученике првог и петог разреда неопходно је прво да уџбеници буду одобрени на основу новог плана и програма наставе, а тек онда школе ће се определити уџбенике којих издавача ће користити.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести