ПИЈАНИСТА МИЛАН СЛИЈЕПЧЕВИЋ ИЗ ЗРЕЊАНИНА НИЖЕ УСПЕХЕ И НАГРАДЕ Мали принц за клавиром осваја публику по Европи

Протекле три године биле су изузетно важне за уметнички развој младог пијанисте Милана Слијепчевића из Зрењанина. Некадашњи ученик Музичке школе „Јосиф Маринковић”, који је школовање наставио на Академији уметности у Новом Саду, имао је низ наступа у Европи, а освојио је и више значајних међународних признања.
ж
Фото: Ж. Б.

– Од 2020. па до краја 2021. године, нажалост, било је доста мање активности због пандемије. Пре три године сам учествовао на онлајн едицији Међународне летње академије ИСА Дигитал, коју организује Универзитет за музику и извођачке уметности у Бечу. У оквиру академије, учесници су похађали курсеве, индивидуалне мастеркласове, а одржано је и такмичење за које је било потребно припремити један креативан видео са музичком изведбом по слободном избору учесника – прича Милан.

Са својим видеом, у ком је са музичким извођењем комбиновао елементе ликовне уметности, при чему му је помогла девојка Теодора Луцић, иначе студенткиња ликовног департмана Академије уметности у Новом Саду, Милан је био један од троје финалиста.

Током летњег семестра школске 2021/2022. године учествовао је у студентској размени у оквиру Ерасмус програма. Похађао је наставу на Музичком конзерваторијуму „Ђузепе Тартини” у Трсту, у класи професорке Терезе Тревизан. Током боравка у Италији трудио се да што више наступа. Учествовао је на међународним пијанистичким такмичењима на којима је освојио две прве награде, једну другу и једну четврту.

– У том периоду сам такође извео солистички реситал у оквиру фестивала „Пиано Цитy Порденоне”. У октобру прошле године сам наступио на још једном фестивалу, где сам извео солистички реситал у Аудиторијуму „Луиђи Стефанини” као победник такмичења „Циттà ди Тревисо” – наводи Милан Слијепчевић.

Фото: Ж. Б.

Наш саговорник је и добитник награде „Мали принц” коју истоимена фондација додељује за врхунске резултате у области уметности.

– Ова награда ми је заиста била од велике помоћи, пошто сам њен новчани део искористио за финансирање већине наступа на такмичењима током свог Ерасмус семестра у Италији. Због тога сам изузетно захвалан оснивачима фондације Александри Веђеци Бошков и Антонију Веђецију, за несебичну подршку коју пружају младим уметницима – истиче Милан.

Добитник је и награде из задужбинских фондова Матице српске, као најбољи студент завршне године Академије уметности, јер је основне студије завршио са просечном оценом 10,00. У школској 2021/2022. години био је и добитник признања Универзитета у Новом Саду за врхунске резултате постигнуте на европским и светским такмичењима, као и награде Универзитета „Студент генерације у области уметности”.

– Прошле године сам упоредо уписао мастер студије на Академији уметности у Новом Саду, у класи професора Милана Миладиновића, и мастер студије на Музичком конзерваторијуму „Ђузепе Тартини” у Трсту, у класи професорке Терезе Тревизан. Такође сам се запослио на Академији уметности као сарадник у настави на клавирској катедри. Ове године сам добио и стипендију америчке фондације Њиллиамсон Фоундатион фор Мусиц, што је омогућило да наставим са наступима на међународним пијанистичким такмичењима – напомиње овај врсни млади уметник.

У претходном периоду се представио публици и жирију на такмичењима у Падови, Верони, Пистоји, Удинама, Аликантеу и Леку.

– Након мог наступа на такмичењу „Давиде Биолло”, оцењеног највишом наградом, организатори такмичења су ме препоручили организацији међународног фестивала “Пиано Цитy Милано”. Тако сам добио могућност да наступим на овом значајном фестивалу и извео сам солистички реситал у Милану у мају ове године – додаје Милан.

Милана ускоро очекује учешће у светском премијерном извођењу дела „11.000 Саитен” аустријског композитора Георга Фридриха Хаса, композиције писане за 50 микротонално штимованих клавира и камерни оркестар, које ће бити изведено 1. августа у италијанском граду Болцану. Потом следи и солистички реситал који му је обезбеђен као део награде освојене на такмичењу „Давиде Биолло”.

Жељко Балабан

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести