ПОДАЦИ ИНСТИТУТА ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ВОЈВОДИНЕ Од грознице западног Нила оболело 38 Војвођана

Међу становништвом АП Војводине регистровано је до сада 38 потврђених случајева оболевања од грознице западног Нила, саопштио је Институт за јавно здравље Војводине. Пацијенти су са пребивалиштем на територији свих округа и то Јужнобачког округа (16), Западнобачког округа (7) Сремског (5), Јужнобанатског округа (4), Средњебанатског округа (3), Севернобачког округа (2) и Севернобанатског округа (1). Оболеле особе су доминантно мушког пола, просечне старости око 66 година.
v
Фото: Youtube printscreen/ NOVA S

- Већина оболелих је имала неки коморбидитет, најчешће дијабетес и хипертензију. Сви до сада потврђени случајеви имају неуроинвазивне форме болести, менингитис или енцефалитис, и налазе се на болничком лечењу – истичу у Институту.

Грозница западног Нила се на нашем поднебљу региструје у периоду од јуна до новембра. Период од убода инфицираног комарца до појаве болести траје од 2 до 14 дана. У највећем броју случајева, од 70 до 80 одсто, инфицирана особа нема никаквих симптома, нити знакова болести. Код око 20 одсто инфицираних јавља се блага болест, слична грипу, уз повишену телесну температуру, главобољу, малаксалост, слабост, болове у зглобовима и мишићима, која пролази без последица након 5-7 дана. Могу се јавити и осип на трупу и екстремитетима, увећање лимфних жлезда и пролив.


Препоруке за заштиту

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом грознице западног Нила, становништву се препоручује примена мера заштите од убода комараца, као што је избегавање боравка у областима са великим бројем инсеката, употреба репелената, коришћење

заштитних мрежа на прозорима, боравак у климатизованом простору…


- Мали проценат, мање од један одсто, инфицираних особа развија тешку форму болести, која се може манифестовати као упала мозга или можданица. Симптоми упале мозга или можданица су интензивна главобоља, укочен врат, поспаност, дезоријентисаност, кома, тремор, невољни грчеви, слабост мишића и парализа. Упале мозга и можданица се чешће јављају код особа најстарије животне доби, као и код особа с ослабљеним имунитетом и хроничним поремећајима здравља – објашњавају у Институту.

У овој установи подсећају да, уколико се јаве симптоми болести, потребно је јавити се свом лекару.

- Коначну дијагнозу болести поставља специјалиста инфектолог надлежне болнице на основу клиничке слике и лабораторијског тестирања узорака пацијената. Тешке, неуроинвазивне форме болести захтевају болничко лечење – наводе у Институту.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести