Пред Светски дан оралног здравља: Будите поносни на своја уста

Сваке године, 20. марта, свет се уједињује око помоћи у смањењу оптерећења болестима уста и зуба, које свуда погађају појединце, здравствене и економске системе.
zubar
Фото: pixabay.com

Циљ Светског дана оралног здравља је оснаживање људи знањем, вештинама и самопоуздањем да обезбеде добро орално здравље.

- Болести уста и зуба су водећи здравствени проблеми у многим земљама и негативано утичу на људе током читавог живота. Оне доводе до бола и непријатности, социјалне изолације и губитка самопоуздања, а често су повезане и са другим озбиљним здравственим проблемима (нпр. хроничне упале зглобова и срчаних залистака). Ипак, нема разлога за патњу: већина стања повезаних са оралним здрављем се у великој мери могу спречити и лечити у раним фазама – кажу у Институту за јавно здравље Војводине.

Због тога је Светски дан оралног здравља утицајан у мери у којојоспособљава појединце за предузимање личних активности; подстиче школске и омладинске групе да спроводе едукацију о оралном здрављу; пружа јединствену платформу за здравствене раднике који се баве оралнимздрављем и ширу здравствену заједницу, за образовање становништва коме су на услузи; подстиче владе и креаторе политике да се залажу за боље орално здравље за све.

Светски дан оралног здравља је иницијатива Светске денталне федерацијеорганизације која уједињује свет денталне медицине, са циљем да се постигне оптимално орално здравље за све људе. Ослања се на поступке свих који ће помоћи да се јаче чује глас о важности доброг оралног здравља.


Угрожени сви слојеви друштва

Оралне болести несразмерно утичу на сиромашне и социјално угрожене слојеве друштва. Основне услуге оралног здравља би требале бити доступне, приступачне и прихватљиве цене за све.


- Тема кампање обележавања Светског дана оралног здравља за наредне три године шири једноставну, али моћну, поруку: „Будите поносни на своја уста“, другим речима, цените своје орално здравље и водите рачуна о њему.Ове године тежња је да се подстакну промене усредсређивањем на значај оралног здравља по целокупно здравље, зато што вам добро орално здравље може помоћи да живите дужи и здравији живот.И то је нешто због чега вреди нешто предузети. Процењено је да болести уста и зуба погађају близу 3,5 милијарде људи, што их чини најучесталијим здравственим проблемом у свету. Светски дан оралног здравља представља значајну платформу за подизање свести о здрављу уста и зуба и његовој кључној улози у очувању целокупног здравља, благостања и квалитета живота – напомињу у Институту.

Главне поруке кампање су да је орално здравље је један од главних стубова целокупног здравља и благостања. Здрава уста омогућавају људима да говоре, смеју се, осете мирис, укус и додир, да жваћу и да пренесу низ емоција, уз осећај самопоуздања и без бола, нелагоде и болести, као што је зубни квар (каријес). Одржавање доброг оралног здравља може да има повољан утицај на лечење шећерне болести и може да помогне у превенцији других здравствених проблема, као што су кардиоваскуларне болести (болести срца и шлог), пнеумонија (упала плућа) и неке врсте рака. Стога је оно саставни део обезбеђивања доброг квалитета живота.

- Чињеница је да не можете бити здрави без доброг оралног здравља. Болести уста и зуба могу директно да погоде ограничени део људског тела, али њихове последице имају утицај на целокупан организам.Утицај на факторе ризика за болести уста и зуба уједно помаже у спречавању других болести. Добра вест је да решавање четири главна фактора ризика за болести уста и зуба, што укључује неправилну исхрану богату шећерима, употребу дувана, штетну употребу алкохола и недовољну хигијену уста и зуба, такође помаже у превенцији других болести, као што су кардиоваскуларне и респираторне болести, малигне болести и дијабетес. Примена стратегија промоције оралног здравља и оснаживање људи знањем да доносе информисане одлуке може помоћи у спречавању болести.Већина поремећаја оралног здравља је у великој мери превентабилна и може се лечити у почетним фазама – наводе у Институту.

Орално као и опште здравље може се заштитити увежбавањем добре орално-хигијенске рутине, која укључује прање зуба најмање два минута, два пута дневно, са пастом за зубе која садржи у себи флуор. Посетом стоматологу у циљу редовних прегледа и поправке зуба.

Уравнотеженом исхраном са мало шећера и високим садржајем воћа и поврћа, као и давањем предности води као главном пићу. Престанком употребе свих облика дувана. Ограничавањем конзумације алкохола.Коришћењем заштитне опреме (штитник за зубе) при бављењу контактним спортовима као и приликом вожње бицикла, како би смањили ризик од повреда.

Шећер, који највише доприноси појави гојазности, такође је и примарни узрок каријеса. Више од 530 милиона деце у свету има каријес на млечним зубима.Универзално здравствено осигурање: свака особа, било где, требала би да има приступ свим здравственим службама које су јој потребне, без финансијских тешкоћа и ризика приликом плаћања услуга.

Љ. П.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести